HISTORIA SZKOŁY

CHARAKTERYSTYKA
SZKOŁY
HISTORIA
MIEJSCOWOŚCI
GRONO
PEDAGOGICZNE
KALENDARZ
IMPREZ
GALERIA ZDJĘĆ

PRZEDSZKOLE

 '

grupa młodsza

grupa starsza

 

   

Tuż przed świętami majowymi nasze Przedszkolaki wzięły udział w uroczystościach rocznicowych uchwalenia Konstytucji. Wysłuchały krótkiego montażu słowno- muzycznego i obejrzały film o symbolach narodowych.


   

Dni otwarte w Publicznym Przedszkolu
w Mesznej Opackiej

11, 12 kwietnia 2019 r
w godzinach funkcjonowania przedszkola
(od 7:00 do 16:30)

Serdecznie zapraszamy Dzieci
wraz z
Rodzicami

   
W radosnych nastrojach podkreślonych kolorowymi ubraniami i z wesołym śpiewem wyruszyliśmy przez naszą miejscowość, by powitać wiosnę . Chcieliśmy mieszkańcom Mesznej Opackiej przypomnieć, że dziś pierwszy wiosenny dzień, ale spotkaliśmy jedynie klucze dzikich kaczek powracających nad polskie jeziora... Pewnie wszyscy poszli na wagary .
   

"Krowa Kłamczucha" to tytuł przedstawienia, z którym pojawił się w naszym Przedszkolu teatr lalek z Nowego Sącza. Dzieci z dużym zainteresowaniem obejrzały perypetie Paulinki, Gospodyni i Krowy, oceniły postępowanie bohaterów i dostrzegły morał przedstawionej historii. Kłamstwa mają swoje konsekwencje, mogą zaszkodzić innej osobie i obrócić się przeciw kłamiącemu. Na szczęście zawsze jest nadzieja na naprawienie szkód - jeśli tylko zacznie się mówić prawdę - tak, jak to miało miejsce w przedstawieniu.

oprac. Anna Lech

  ----------------------

Karnawałowy Bal Przebierańców w przedszkolu

W KARNAWALE WSZYSCY URZĄDZAJA BALE

Karnawał  to fantastyczny czas nie tylko dla dorosłych, ale również dla dzieci. Jak co roku,     tak i teraz w naszym przedszkolu odbył się długo oczekiwany przez dzieci „Karnawałowy Bal Przebierańców”. W tym dniu przenieśliśmy się do Krainy Bajek. Na balu więc obok księżniczek, wróżek, rycerzy pojawiła się, Myszka Miki, przystojny pirat i wiele innych bajkowych postaci. Porządku pilnowało dwóch policjantów ;) Po prezentacji strojów  przy rytmach wesołej muzyki rozpoczęły się tańce. Oczywiście znalazło się również coś dla spragnionych i zmęczonych. Chwila relaksu przy wspólnym poczęstunku i pamiątkowe zdjęcia. Do domu dzieci wracały we wspaniałych humorach, dzieląc się z rodzicami swoimi przeżyciami.

 

oprac. Aneta Ropska

  -----------------------------

Dzień Babci i Dziadka w Mesznej Opackiej

W pierwszy dzień lutego obchodziliśmy w naszych przedszkolu i szkole Dzień Babci i Dziadka. Odświętnie ubrani wnukowie czekali od rana na zaproszonych i tak dla nich ważnych gości. Podczas występów artystycznych przedszkolaki z obu grup i uczniowie klasy drugiej zaprezentowali swoje umiejętności muzyczne, recytatorskie, taneczne i aktorskie wzruszając i napełniając dumą niejednego widza. Występujące dzieci włożyły dużo serca w przygotowanie do tego dnia okazując tym samym jak ważni są dla nich babcie i dziadkowie. Drobne upominki, które przedszkolaki i uczniowie wręczyli seniorom były tylko pretekstem do wdrapania się na kolana, uściśnięcia, pocałowania i podziękowania za to, że po prostu są.
Rudolph Giuliani, amerykański polityk, powiedział, i trudno się z nim nie zgodzić,  że 
to, czego dzieci potrzebują w obfitości dostarczają dziadkowie. Dają bezwarunkową miłość, dobroć, cierpliwość, poczucie humoru, komfort, lekcje życia” po czym żartem dodał: „oraz, co najważniejsze, (dają) ciasteczka”. W Mesznej Opackiej pierwszego dnia lutego nie zabrakło żadnego z tych elementów. To ogromna radość być świadkiem miłości i tego słodkiego rozpieszczania wnucząt przez dziadków; to niemałe szczęście widzieć ufność i przywiązanie okazywane dziadkom przez wnuki…

oprac.Anna Lech
  -----------------------

"Biały śnieżek, biały – grudniowy.

Piękny wieczór, piękny wieczór – Mikołajowy.

Paczki, paczuszki, woreczki,

papier, sreberka, wstążeczki.

Z paczek lalki i misie wystawiają nosy,

śmieją się do dzieci, śmieją się do dzieci ...

O, słychać ich głosy!" / "Wieczór mikołajkowy" D. Gellner/Na ten jeden, magiczny dzień, dzień, w którym Mikołaj przychodzi z prezentami nasze dzieci czekały od dawna. Najpierw Święty wysłał im wiadomość video, w której obiecał, że je odwiedzi w naszym przedszkolu, potem Pani Renia opowiadała im na religii o kochającym, dobrym biskupie Mikołaju i przygotowywała je do powitania gościa, a następnie nadszedł długo wyczekiwany czas - spotkanie ze świętym Mikołajem. Dzieci z lekkim niepokojem obserwowały, kto już dostał prezent, a kto jeszcze chwilkę musi poczekać, zastanawiały się, kiedy to je Święty zawoła do siebie, a kiedy to się stało słuchały uważnie, co Mikołaj ma im do powiedzenia. Wracały na swoje miejsca szczęśliwe i zaintrygowane pakunkami, które otrzymały.

Mikołaju,my - grzeczne Przedszkolaki dziękujemy za podarki i zapraszamy Cię znowu za rok!

---------------------------
 "Powiedz Jasiu, powiedz Olu, 
gdzie tak miło, gdzie tak miło, 
jak w przedszkolu"

Piątkowe przedpołudnie było dla Przedszkolaków z obu grup bardzo ekscytujące, bo właśnie wtedy dzieci z młodszej grupy zostały oficjalnie pasowane na Przedszkolaków, a dzieci z grupy starszej wpisane w poczet Starszaków. Nim jednak to się stało nasi podopieczni zaprezentowali się recytując wiersze, tańcząc, śpiewając piosenki, a w przypadku starszaków także grając na instrumentach. Po przejściu trudnego testu jakim jest występ przed szerszą publicznością, dzieci złożyły przyrzeczenie przed Panią Dyrektor, że będą zawsze słuchać Rodziców i pań, będą przychodzić do przedszkola uśmiechnięte i nie zdarzy im się grymasić przy jedzeniu. Kiedy obietnica została oficjalnie złożona, Pani Dyrektor mogła swoim magicznym ołówkiem dokonać pasowania. Następnie Dzieci dostały dyplomy, zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcia z Misiem i zostały zaproszone przez Rodziców na poczęstunek.
  ----------------------
Wiadomość od Mikołaja dla przedszkolaków. 

Święty Mikołaj idzie z duchem czasu - wysłał wiadomość w formie krótkiego filmu do naszych dzieci. Przedszkolaki już dwukrotnie obejrzały wideo. Jeśli chcecie się dowiedzieć, kto był grzeczny w tym roku to koniecznie zapoznajcie się z tym filmem!
 
video "Dom Mikołaja"
  --------------------------------------------------------
   

„Niepodległa od stu lat” -  podsumowanie projektu edukacyjnego w naszym przedszkolu      

   Nasi podopieczni włączyli się w hucznie obchodzoną w tym roku, okrągłą, setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Nasz naród, po trwającej 123 lata bezdomności, nieobecności Polski na mapach świata, odzyskał swoją ojczyznę. Radosny ten fakt, połączony z dumą bycia częścią polskiej nacji stał się pretekstem do stworzenia i zrealizowania projekt edukacyjnego w Publicznym Przedszkolu w Mesznej Opackiej.  Celami tego przedsięwzięcia były zainteresowanie dzieci dziejami Polski i Polaków, zapoznanie ich z polskimi symbolami narodowymi i rozwijanie w dzieciach
poczucia przynależności narodowej rozumianej jako identyfikowanie się z narodem (jestem Polakiem), krajem (mieszkam w Polsce) i językiem (mówię po polsku).
 
        Cele projektu były realizowane poprzez uczestnictwo dzieci w różnych zadaniach. Pierwszym
z nich było stworzenie w salach kącików Polaka – przedszkolaka, w których zostały umieszczone takie elementy jak godło, flaga, zarys granic kraju. Kolejnym wysłuchanie przez dzieci legendy o powstaniu państwa polskiego „Legenda o Lechu i Białym Orle”, które zakończyła pogadanka na temat przeczytanego tekstu.
  Dzieci nazwy symboli narodowych utrwaliły sobie oglądając film „Symbole narodowe – Polak mały”, każde z nich wie, jakie kolory ma flaga i jaki ptak znajduje się w godle. Kolejnym zadaniem było posadzenie w ogrodzie przyszkolnym stu tulipanów w biało- czerwonych kolorach. To zadanie sprawiło dzieciom wiele radości – mogły samodzielnie wsadzić sadzonki
(przy okazji dowiedziały się, którą stroną powinny to zrobić) i jesteśmy pewne, że na wiosnę
z niecierpliwością będą wypatrywać efektów swojej pracy.
  Projekt obejmował także rodzinny konkurs plastyczny pt. „Polska – moja ojczyzna”, który został rozstrzygnięty przez rodziców i gości poprzez tajne i bezpośrednie  głosowanie na Wieczorku Patriotycznym. Pierwsze miejsce zajęła praca Heleny Bielak, drugie – Zofii Totoś, a na trzecim znalazły się dwie- Jakuba Mastalskiego, a także dzieło  Jakuba i Miłosza Sikorów. Oczywiście wszystkie dzieci  biorące udział w konkursowych zmaganiach zostały nagrodzone dyplomami i książkowymi upominkami. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem pomysłowości i zaangażowania dzieci i rodziców w ten konkurs. Wszystkie prace były piękne, każda zachwycała na swój sposób – techniką wykonania, wielkością, formą, pomysłem przedstawienia tematu albo minimalizmem i trafnością przekazu. 7 listopada przypadł kulminacyjny moment realizowanego projektu, którym był Wieczorek Patriotyczny. Dzieci  wraz z rodzicami, a czasem i dziadkami tłumnie stawili się w murach naszej placówki by wspólnie fetować setne odrodzenie Polski. Przedszkolaki przedstawiły krótki program artystyczny, w którym pojawiły się elementy śpiewu, recytacji i tańca, miały okazję obejrzeć i omówić strój ułana dumnie (i słusznie) prezentowany przez zaproszonego gościa - pana Jerzego Łąckiego ( z którym weszły ochoczo w dialog zdając pytania i rzucając własne spostrzeżenia), a także wysłuchać pieśni patriotycznych w wykonaniu rodziców, którym w tym miejscu należą się słowa uznania za przygotowanie występów, odwagę wystąpienia przed publicznością i, co najważniejsze, za ich niesłabnące zainteresowanie życiem przedszkola. Kolejnym zrealizowanym elementem projektu był wyjazd do Łowczówka na cmentarz wojenny, gdzie dzieci w towarzystwie rodziców zapaliły znicze – symbol wdzięczności i pamięci na grobach poległych. Ostatnim zadaniem, w którym przedszkolaki wzięły udział, było odśpiewanie czterech zwrotek hymnu narodowego w dniu 9 listopada o godzinie 11:11 – tym samym odpowiedzieliśmy na zaproszenie
pani minister Anny Zalewskiej i Rady Dzieci i Młodzieży przy MEN, a nasz projekt zakończył
się uczestnictwem w ogólnopolskim projekcie „Pobijmy razem rekord”.
         Jesteśmy głęboko przekonane, że zadania w ramach „Niepodległa od stu lat” pozostawiły ślad w świadomości dzieci. Ich wiedza na temat symboli narodowych poszerzyła się. Potrafią trafnie i bez dłuższego zastanowienia opisać wygląd godła i flagi Polski, wiedzą jaką postawę należy przyjąć podczas hymnu, znają go i umieją zaśpiewać. Są świadome, że symbole narodowe znajdują się na budynkach użyteczności publicznej – szkołach, przedszkolach, urzędach. Większość   nich jest w stanie opowiedzieć legendę o „Lechu i Orle Białym” i rozpoznać strój ułana. Wiedzą, którą rocznicę odzyskania niepodległości obchodzimy w tym roku i  identyfikują się z polską nacją (jestem Polakiem, mówię w języku polskim, mieszkam na terenie kraju o nazwie Polska).  Zdobyte podczas realizacji projektu informacje, nabyta wiedza, będą podwaliną do kształtowania w tych Polakach – przedszkolakach postaw patriotycznych w kolejnych latach ich życia…

 

  ---------------------------------

WIELE LAT MINĘŁO, OD KIEDY WSTAŁA Z KRWI I WOJNY….

Antoni Bogusławski-Wolność

WIECZOREK PATRIOTYCZNY W PRZEDSZKOLU W MESZNEJ OPACKIEJ

 

Dzisiaj wielka jest rocznica

Jedenasty listopada!

Tym co zmarli za ojczyznę

Hołd wdzięczności

Polska składa.

l. Wiszniewski

            Hołd wdzięczności składały również dzieci z Przedszkola w Mesznej Opackiej.  Wraz ze  swoimi rodzicami, wychowawcami i dyrekcją uczestniczyły w Wieczorku Patriotycznym. Ten wieczór był wyjątkowy i na długo pozostanie w pamięci wszystkich gości. Oderwani od  codziennego pośpiechu, wieczorem wszyscy mogli usiąść  w zadumie i wspólnym śpiewem wyrazić swoje podziękowanie za wolną Polskę. Dzieci, które tego dnia wyglądały odświętnie i uroczyście, dumnie kroczyły trzymając w rękach biało-czerwone flagi. To była dla nich piękna i wzruszająca  lekcja patriotyzmu, gdy z flagą w dłoni recytowały „Katechizm polskiego dziecka”  Władysława Bełzy. Mocno zapadła w pamięć ta chwila, gdy do wzruszającej kompozycji Fryderyka Chopina tańczyły jako białe ptaki  wokół symbolicznej Polski, uwięzionej i wolnej wreszcie. Wymowna cisza nastała, gdy z ust Rodziców, stosownie ubranych i z odpowiednimi rekwizytami usłyszeliśmy pieśń „Rozkwitają pąki białych róż”. To hymn żałobny po utraconej miłości . Dziś wszyscy wiemy, że niejeden  Jasieńko nie wrócił...

Gościem specjalnym spotkania był Pan Jerzy Łącki z małżonką, członkowie grupy  rekonstrukcyjnej 5 Pułku Strzelców Konnych w Tarnowie, którzy w ciekawy sposób opowiedzieli dzieciom o swojej działalności.

Podczas wieczorku został rozstrzygnięty rodzinny konkurs plastyczny „Polska – moja ojczyzna”

Na prace, które były również elementem dekoracji, głosowali wszyscy uczestnicy wieczornego spotkania, dzięki czemu udało wyłonić się zwycięzcę. Dla tych, którzy brali udział w konkursie przygotowano nagrody za wysiłek i poświęcony czas podczas wykonywania prac.

             Uroczystość była podsumowaniem projektu edukacyjnego realizowanego w przedszkolu „Niepodległa od stu lat”. 

Polsko, życzymy Ci wiecznej wolności, pokoju i jedności.

-------------------------------------------------------------------------

DZIECI Z PRZEDSZKOLA

W MESZNEJ OPACKIEJ

WRAZ Z WYCHOWAWCAMI I DYREKCJĄ

SERDECZNIE  ZAPRASZAJĄ WSZYSTKICH RODZICÓW

   NA   

WIECZOREK PATRIOTYCZNY

Z OKAZJI

 

 KTÓRY ODBĘDZIE SIĘ 7.11.2018 O GODZ. 17.00

W NASZYM PRZEDSZKOLU

Powiewa flaga, gdy wiatr się zerwie,
A na tej fladze, biel i czerwień,
Czerwień to miłość,
Biel serce czyste,
Piękne są nasze barwy ojczyste.

Czesław Janczarski

--------------------------------------------------------------------

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

dzieci z naszego przedszkole czynnie włączają się w uczczenie tej rocznicy

realizując projekt edukacyjny:

Niepodległa od stu lat”

 

 Celem projektu jest:

                          * zainteresowanie dzieci dziejami Polski i Polaków,

* zapoznanie  z polskimi symbolami narodowymi,

  * rozwijanie w dzieciach przynależności narodowej

                                                          - jestem Polakiem,

                                                          - mieszkam w Polsce,

                                                          - mówię po Polsku.

 

Przedszkolaki poprzez udział w różnorodnych zajęciach edukacyjnych

poznają pojęcia i wydarzenia związane z polską historią

Projekt obejmuje:

·        Utworzenie kącika Polaka-przedszkolaka;

·        Wysłuchanie legendy o powstaniu państwa polskiego „Legenda o Lechu

 i Białym Orle”;

·        Obejrzenie filmu „Polskie symbole narodowe - Polak mały”;

·        Konkurs plastyczny rodzinny „ Polska – moja ojczyzna”;

·        Sadzenie 100 tulipanów w kolorach biało – czerwonych;

·        Udział w Wieczorku Patriotycznym z udziałem dzieci i rodziców (7.11);

·         Śpiewanie hymnu narodowego w dniu  9 listopada o godz. 11.11 ( zaproszenie Anny Zalewskiej i Rady Dzieci i Młodzieży przy MEN – projekt „Pobijmy razem rekord”)

·        Wyjazd do Łowczówka na cmentarz legionistów polskich.

 

------------------------------------------------------------

Nauczyciele przedszkola:

inż.  Lucyna Piątek

mgr Anna Lech

mgr Dorota Mieszczakowska -jęz. angielski

mgr Renata Gut- religia

Anna Łazarek- rytmika

 -------------------------------------------------------------------

 

   Ramowy rozkład dnia


7.00-8.
00
  • Schodzenie się dzieci do przedszkola. Zabawy dowolne służące realizacji pomysłów dzieci.
  8.00-9.00
  • Zabawy integrujące grupę. Ćwiczenia ogólnorozwojowe ( np. rozwijające percepcję wzrokową i słuchową, grafomotorykę). Rozmowy kierowane na tematy zgodne z zainteresowaniami dzieci. Zabawa ruchowa.
 9.00 -10.00
  • Przygotowanie do śniadania i mycie zębów
 

 

10.00- 11.00  Realizacja zadań edukacyjnych poprzez zajęcia z całą grupą.
 11.00- 12.00
  • Przygotowanie do obiadu.
 12.00- 13.00
  • Spacery, zabawy dowolne na placu przedszkolnym lub w sali, zabawy ruch

 

 13.00 - 14.00
  • odpoczynek, leżakowanie.
14.00 -15.00
  • Przygotowanie do podwieczorku.
 
15.00-
  • Ćwiczenia indywidualne z dziećmi, dostosowane do ich możliwości. Słuchanie opowiadań nauczyciela na podstawie literatury dziecięcej ( ewentualnie czytanie fragmentów książek). Zabawy dowolne według zainteresowań dzieci.