Statut Szkoły
Program Wychowawczo-profilaktyczny



'
   

HISTORIA SZKOŁY

CHARAKTERYSTYKA
SZKOŁY
HISTORIA
MIEJSCOWOŚCI
GRONO
PEDAGOGICZNE
KALENDARZ
IMPREZ
GALERIA ZDJĘĆ

PRZEDSZKOLE

 

Meszna Opacka 110

 33-170 Tuchów

tel./fax. (14) 652-55-81

mesznapsp@poczta.onet.pl

                 
   



'

     
 
 
 
 

Wytyczne MEiN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych

ROK 2021 ROKIEM PRYMASA WYSZYŃSKIEGO

        Decyzją Parlamentu RP rok 2021 stał się Rokiem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Z okazji przypadającej 120. rocznicy urodzin i 40. rocznicy śmierci Prymasa Tysiąclecia, wyrażając pamięć i szacunek wobec dokonań Wielkiego Polaka, uczniowie naszej szkoły: Zuzanna Damian, Dawid Zioło i Jakub Buczek  wzięli udział w szkolnym konkursie historycznym, przygotowując piękne prezentacje multimedialne. Prace uczniów ilustrowały drogę do kapłaństwa Stefana Wyszyńskiego, proces trudnej konfrontacji Prymasa Tysiąclecia z ustrojem komunistycznym oraz eksponowały walkę Kardynała w obronę wiary i wartości patriotycznych.

   

Święto Konstytucji 3 Maja

        Rok 2021, decyzją Sejmu RP,  jest również Rokiem Konstytucji 3 Maja. W związku z przypadającą 230. rocznicą uchwalenia Ustawy Rządowej z roku 1791, nasi uczniowie podczas zajęć koła historycznego, wzięli udział w wirtualnej podróży przybliżającej to istotne wydarzenie.

        Ten najważniejszy polski akt prawny, wyróżniony Znakiem Dziedzictwa Europejskiego, przechowywany jest w zasobach Archiwum Głównego Akt Dawnych w Warszawie, zarówno w trzech unikatowych rękopisach oraz jako pierwszy tekst drukowany. Uczniowie poznali również wizerunki Ojców Konstytucji: króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, Ignacego Potockiego, Hugona Kołłątaja i Stanisława Małachowskiego. Z uwagi na przypadające Święto Konstytucji 3 Maja, Archiwum Główne Akt Dawnych w Warszawie, udostępniło wirtualnie dla uczniów swe piękne i znaczące zbiory historyczne.

Przyg. Magdalena Tomczyk

Uczniowie naszej szkoły  włączyli  się do akcji #mojaflaga organizowanej z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja.

#mojaflaga
Po raz kolejny zapraszamy do włączenia się do akcji #mojaflaga organizowanej z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja. Zachęcamy do sfotografowania swojej flagi . ( zdjęcia proszę wysłac do pani Katarzyny Kujda na Teams)

https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/2-maja-wywies-flage/
Informuję, że dnia 27 kwietnia o godz. 17.00 odbędzie sie zebranie z rodzicami uczniów klasy 6 (zebranie on-line na platformie Teams), zaś dnia 29 kwietnia o godz. 17.00 odbędzie sie zebranie z rodzicami uczniów klasy 7( zebranie on-line na platformie Teams)

Zasady funkcjonowania przedszkoli , szkół i placówek od 19 kwietnia

Od 19 kwietnia br. do pracy stacjonarnej wracają placówki wychowania przedszkolnego. Pozostałe obostrzenia w funkcjonowaniu szkół i placówek zostają przedłużone do 25 kwietnia.

więcej informacji na www.gov.pl

Informacja dla Rodziców dzieci ubiegających się o przyjęcie do Przedszkola Publicznego w Mesznej Opackiej w roku szkolnym  2021/2022

 

Szanowni Państwo,

Informuję że  po przeanalizowaniu wniosków o przyjęcie do Przedszkola Publicznego  w Mesznej Opackiej  oraz deklaracji o kontynuowanie wychowania przedszkolnego pozytywnie zostały rozpatrzone złożone wnioski i deklaracje. Wszyscy kandydaci zostali przyjęci.

 

Informacja dla Rodziców dzieci ubiegających się o przyjęcie do Publicznej Szkoły Podstawowej  w Mesznej Opackiej w roku szkolnym  2021/2022

Szanowni Państwo,

Informuję że  po przeanalizowaniu wniosków o przyjęcie do  Publicznej Szkoły Podstawowej  w Mesznej Opackiej  pozytywnie zostały rozpatrzone złożone wnioski. Wszyscy kandydaci zostali przyjęci do klasy 1.

 

Do 18 kwietnia br. zostały przedłużone wszystkie obowiązujące zasady ograniczonego funkcjonowania szkół i placówek.

więcej informacji www.gov.pl


Żłobki i przedszkola  nadal są nieczynne. Wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych (m.in. żołnierzy, funkcjonariuszy policji i straży pożarnej).

więcej informacji na www.gov.pl

Raport o stanie zapewniania dostępności podmiotu publicznego

Aby Święta Wielkiej Nocy
były wzorem duchowego wzbogacenia i umocnienia
dającego radość, pokój i nadzieję.
Wszelkiej pomyślności z serca

życzy Dyrekcja i Grono Pedagogiczne


Konkurs palm wielkanocnych
Do 11 kwietnia ograniczona zostanie praca stacjonarna przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego z pewnymi wyjątkami.

Więcej informacji


Rozdanie nagród i dyplomów.
Konkurs"W kranie śniegu i lodu".


Uczniowie klasy I  i klasy II wraz z wychowawczynią wykonali piękną Marzannę. Marzanna jednoznacznie kojarzy się nam z pierwszym dniem wiosny. Topienie marzanny oznacza pożegnanie zimy.


Wręczenie promes na zakup sprzętu do edukacji zdalnej dla uczniów szkół z Małopolski

W poniedziałek 15 marca w Tarnowie Marta Malec-Lech z zarządu województwa wręczyła promesy na zakup sprzętu do edukacji zdalnej, w ramach Pakietu Edukacyjnego Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. W wydarzeniu wzięła również udział radna wojewódzka Anna Mikosz.



4 marca 2021 r. uczniowie naszej szkoły brali udział w III Pieszym Rajdzie Tropem Wilczym upamiętniającym żołnierzy wyklętych. W tym roku forma uroczystości była nieco inna ze względu na pandemię. Uczniowie brali udział w konkursie online oraz prelekcji. Miejmy nadzieje, że w przyszłym roku uda sie wyruszyć w teren.
Wyniki konkursu "W kranie śniegu i lodu".

W konkursie wzięło udział 9 uczniów z naszej szkoły. Nadesłane zdjęcia oceniały Panie: dyrektor Urszula Hajduga, Barbara Bujak, Bernadeta Bujak i Katarzyna Kujda. Zostały przyznane następujące miejsca:

I miejsce Dawid Zioło kl.7 i Nikodem Barwacz kl.4
II miejsce Mikołaj Krupa kl.7 i Jakub Buczek kl.6
III miejsce Zuzanna Damian kl.7  i Daria Filar kl.2
Wyróżnienie Julia Mieszczakowska kl. 1, Patryk Mastalski kl.4, Kamil Gdowski kl.7
Szanowne Panie, piękne nasze koleżanki i wszystkie kobiety świata. Chłopcy z klasy 7 postanowili przygotować dla was krótki program artystyczny. Zapraszamy do obejrzenia. ( link do filmiku poniżej)

filmik

Zabawa karnawałowa klas 1-2
  W związku z niesprzyjającymi warunkami , które uniemożliwiły zbudowanie figur i postaci ze śniegu, informuję, że konkurs ”W krainie śniegu i lodu”
jest przedłużony do końca lutego. Starajmy się uchwycić moment, kiedy śnieg będzie nadawał się na ulepienie wymarzonych figur i postaci.

Rekrutacja do przedszkola i klasy I


pliki do pobrania:

wniosek o przyjecie do klasy I
wniosek o przyjecie do przedszkola
harmonogram czynności rekrutacyjnych
zarządzenie w sprawie ustalenia harnmonogramu
   
   

Samorząd Szkolny z opiekunem

ogłasza konkurs pt.

W krainie śniegu i lodu”

Piękna zimowa aura sprzyja zabawom na śniegu, zapraszamy więc wszystkich uczniów naszej szkoły  do udziału w konkursie na najładniejszą i najbardziej pomysłową figurę, budowlę ze śniegu. Co trzeba zrobić, aby wziąć udział w konkursie? Po pierwsze trzeba ulepić coś fajnego ze śniegu  np. bałwana, postać z bajki, ulubione zwierzę itp, następnie wysłać zdjęcie  z autorem śnieżnej rzeźby.

Szczegóły w regulaminie poniżej.

Regulamin:

Zdjęcie śniegowej figurki  wraz z osobą, która wykonała należy przesłać na maila

katarzynakujda.pzo@gmail.com

Do zdjęcia należy dołączyć dane uczestnika.

Komisja oceni pomysłowość wykonania zarówno figury, jak i jakość zdjęcia,
 Przystąpienie do konkursu oznacza wyrażenie zgody na publikację
zdjęć na stronie szkolnej.

Do konkursu można zgłaszać jedynie zdjęcia własnego autorstwa.

Ulepiona figura musi być własnoręcznie wykonana i nie może być w jakikolwiek sposób obraźliwa ani naruszać zasad dobrego wychowania.

Uczestnicy muszą być uczniami naszej szkoły.

Na zdjęcia czekamy do 7 lutego 2021 r.

W przypadku małej ilości prac zgłoszonych do konkursu Organizator zastrzega sobie prawo do przerwania lub odwołania Konkursu.

Zdjęcia w formacie jpg. wraz z danymi uczestnika  prosimy przesyłać na adres katarzynakujda.pzo@gmail.com


 
Aktualizacja procedury regulującej bezpieczeństwo uczniów i nauczycieli podczas zajęć lekcyjnych oraz przerw.

Aktualizacja wewnętrznych procedur organizacji zajęć lekcyjnych w tradycyjnym trybie pracy szkoły w okresie zapobiegania, przeciwdziałania i zwalczania Covid-19



Wyniki konkursu Kolęd, Pastorałek i Piosenek Świątecznych.

Kategoria I
I miejsce Julia Sarad
II miejsce Daria Filar
III miejsce Emilia Bulaga i Nikola Wadas

Kategoria II
I miejsce Natalia Sarad
II miejsce Sergiusz Zduń
III miejsce Zuzanna Damian
Wyróżnienie: Karolina Bulaga i Nikodem Barwacz

Serdecznie gratulujemy  wszystkim uczestnikom !!!

Zapraszamy do obejrzenia krótkiego występu.
(filmik)


Wytyczne dla klas I-III szkół podstawowych

Powrót uczniów klas I-III do szkół będzie możliwy jedynie w reżimie sanitarnym. .

Opracowane zasady mają na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa. Wytyczne te, w dużej mierze opierają się na zapisach znanych już np. z września 2020 r. Znajdują się w nich rekomendacje dotyczące zasad organizacji zajęć, higieny, czyszczenia i dezynfekcji pomieszczeń oraz powierzchni, organizowania gastronomii czy postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia u pracowników szkoły.

Więcej na www.gov.pl



Uczniowie naszej szkoły życzą  zdrowych i spokojnych świąt
Bożego Narodzenia.
Zachęcamy do obejrzenia filmiku. Wystarczy kliknąć w link poniżej.

BożeNarodzenie2020

Merry Christmas Everyone ! 

Z radością informujemy, iż uczniowie klasy 7 zdobyli III miejsce 

(kategoria: klasy 7 -8)  
w Konkursie Świątecznej Piosenki Obcojęzycznej. Serdecznie gratulujemy i dziękujemy za trud włożony w przygotowanie się do wykonania utworu. Wyrazy uznania dla Natalii Sarad, Zuzanny Damian, Łucji Cudek, Patrycji Filar, Darii Kolbusz, Sergiusza Zdunia, Dawida Zioło, Mikołaja Krupy, Kamila Gdowskiego. Ukłony kierujemy również w stronę Rodziców, którzy pomogli  
w przygotowaniach. Nad wydarzeniem czuwały panie mgr Anna Totoś oraz mgr Anna Mortek 
Zapraszamy do obejrzenia naszego nagrania.  (kliknij w link poniżej)

 

Merry Christmas Everyone ! - w wykonaniu klasy 7

 

Nasza szkoła otrzymała podziękowania  za aktywny udział w misyjnym dziele Kościoła,

za kontynuację  „Adopcji serca”,  otwarte serca i solidarność z ubogimi dziećmi  Kamerunu.

Przekazane przez Społeczność Szkoły środki zostały przezanczone na edukację dla „adoptowanego” Ngaha Waguen Narcise Niclas, w szkole katolickiej na misji Balengou. (treść listu)

Mikołajki w klasie 1 i 2.
A jednak św. Mikołaj przyszedł. Wyśledziły go dzieci z klasy 1 i 2, bo zostawił wyraźne ślady. Jak prawdziwi detektywi podążyli jego tropem. Aby nie było zbyt łatwo, Mikołaj zostawił dla nich różnorodne zadania, które musieli kolejno wykonywać. Poradzili sobie znakomicie. Na koniec czekała ich upragniona niespodzianka - wymarzony prezent. Oj, spisał się ten Mikołaj na medal. Świadczyły o tym bardzo zadowolone minki dzieciaków. Do zobaczenia za rok, święty Mikołaju!
Klasa 4 na zdalnych lekcjach z zajęć technicznych wykonała piękne i bardzo pomysłowe zimowo- świąteczne prace.

CHROŃ DZIECKO PRZED HEJTEM - SPOT PROFILAKTYCZNY


W ramach realizacji Programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań Razem Bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020 na zlecenie Ministra Spaw Wewnętrznych i Aministracji, został nagrany spot profilaktycznyo tematyce związanej z zapobieganiemhjtowi wśró dzieci i młodzieży, skierowany głownie do rodziców.
Zachęcamy do obejrzenia.

https://drive.google.com/file/d/1owIpj-58-SRZxjYW1iPO6ADhpofVpoJn/view?usp=sharing


- wersja MAX (rozdzielczość)

https://drive.google.com/file/d/1f7TVddZbsjRQtqwLhV6NCi49Y02Zgm6L/view?usp=sharing


- wersja MIN (rozdzielczość)




Ferie zimowe od 4 do 17 stycznia 2021 r. – rozporządzenie podpisane





Nauka zdalna w szkołach przedłużona do 3 stycznia 2021 r.

 


Klasa 4 z okazji Święta Niepodległości wykonała piękne prace

 na lekcjach nauczania zdalnego z techniki.






POLSKA - OJCZYZNA NASZA


"Pytasz się, synu, gdzie jest i jaka?
W niewymierzonej krainie leży.
Jest w każdym wiernym sercu Polaka,
Co o nią walczył, cierpiał i wierzył."
(A.Słonimski - "Polska")

Serdecznie zapraszamy na uroczystą akademię online przygotowaną przez uczniów naszej szkoły z okazji 102 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

filmik-projekt



Do 29 listopada br. zostało przedłużone  zawieszenie zajęć stacjonarnych. Uczniowie klas I-III przechodzą na naukę zdalną.

 

 

Zgodnie z rozporządzeniem MEN z dniA 23.10.2020 r. zostają zawieszone zajęcia stacjonarne dla uczniów klas 4-8.
Nowe zasady funkcjonowania szkół i placówek wejdą w życie od soboty, 24 października i będą obowiązywały do niedzieli, 8 listopada br. Przedszkola i klasy I-III szkół podstawowych będą funkcjonowały bez zmian.


Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 23 października 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 

Ślubowanie klasy I- 21.10. 2020 r.

Tyle niepewności, przygotowań, zmian, ale się udało. Najmłodsze dzieci szkoły doczekały się dnia pasowania ich na uczniów. Z pomocą dziewczynek z drugiej klasy przygotowały przedstawienie o Pinokiu. Z ciekawością obejrzeli je zaproszeni goście, a pani dyrektor potwierdziła ich dojrzałość do bycia uczniami aktem pasowania. Nowi uczniowie to: Julia, Nikola, Jakub, Jakub i Kryspin. Gratulujemy.

    Osady prehistoryczne.

 

Na zajęciach rozwijających z historii mali odkrywcy przeszłości tworzyli prehistoryczne osady ludzkie.  

 

Plastelinowe wytwory obrazują kreatywność i wyobraźnię uczestników zajęć. Tworzenie postaci , przedmiotów, budynków nie tylko wzbogaciło wiedzę uczniów ale także zapewniło dobrą zabawę.

 

„Pan STOP"

W dniu 13.10.2020r. na lekcjach zajęć technicznych w klasie czwartej   uczniowie wykonali pracę manualną ,,Pan Stop” i ,,Pani Stop”

 W ten sposób doskonalili wiedzę, ze znajomości znaków drogowych, zapamiętując ich kształty i kolory.

                                                                                           Piątek Lucyna

Dzień Edukacji Narodowej

Jak co roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Uczniowie klasy VII wraz z wychowawcą - mgr Anną Totoś przygotowali krótki program artystyczny dla nauczycieli i pracowników naszej szkoły. Program zawierał życzenia, przedstawienia kabaretowe oraz prezentację. Ogromnym zaskoczeniem dla Grona Pedagogicznego była niespodzianka przygotowana przez uczniów klasy VII. Podarowali oni w prezencie film pt. "Jak uczniowie widzą swoich nauczycieli". Zabawna i jednocześnie wzruszająca opowieść o nas samych pozostanie na długo w pamięci Dyrekcji, wszystkich nauczycieli i pracowników Publicznej Szkoły Podstawowej w Mesznej Opackiej. Składamy serdeczne podziękowania uczniom oraz Rodzicom za trud włożony w przygotowanie pięknej niespodzianki. Miłym zaskoczeniem był także  pozostawiony w pokoju nauczycielskim piękny tort, który pozostawili dla nas rodzice.

link do filmiku
 Adama Lipki "Jak uczniowie widzą swoich nauczycieli"

Absolwent pamięta.

Bardzo dziękujemy absolwentowi Bartoszowi Krupie
 za pamięć i życzenia.

Ognisko klasowe

 

Klasa czwarta integruje się przy ognisku, smaczne kiełbaski i pieczone ziemniaki oraz wspólne   zabawy podwórkowe pozostawiły miłe wspomnienia. 

 

Wyniki egzaminu ósmoklasisty  - 2020 rok

Niezmiernie nam miło poinformować, iż nasza szkoła przoduje
w ubiegłorocznych wynikach egzaminu ósmoklasisty. Pomimo trudnej sytuacji związanej z pandemią i nauczaniem zdalnym nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania, a efekt ich pracy jest zdumiewający.
Ósmoklasiści z Publicznej Szkoły Podstawowej w Mesznej Opackiej znaleźli się na 9 staninie z języka polskiego oraz na 8 staninie z języka angielskiego to najwyższe wyniki w całej gminie. Również z matematyką poradzili sobie dobrze – 5 stanin
.

 Pragniemy przypomnieć, iż egzamin był pisany w czerwcu tego roku,
w szkole pod nadzorem komisji egzaminacyjnej. Serdecznie gratulujemy naszym absolwentom i życzymy dalszych sukcesów !

Nasza szkoła jak co roku wzięła udział w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia (ŚDTM), który odbył sie 2 października. Uczniowie losowali  zadania sprawdzające ich znajomość tabliczki mnożenia i rozwiązywali  je w pojedynkę. Kto odpowiedział  poprawnie na 5 pytań z losu otrzymał  imienną legitymację Eksperta Tabliczki Mnożenia.

Uczniowie rozwiązywali także w grupie wybrane łamigłówki matematyczno-logiczne. Najlepsi uczniowie byli dodatkowo premiowani oceną.

Ekspertami Tabliczki Mnożenia zostali:

Antoni Galas kl.4

Jakub Buczek kl.6

Łucja Cudek kl.7

Zuzanna Damian kl.7

Natalia Sarad kl.7

Mikołaj Krupa kl.7

Robert Orlik kl. 7

Serdecznie gratulujemy.

Nasza szkoła zgłosiła chęc udziału w X Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Zarejestrowaliśmy szkołę i uzyskalismy dostęp do licencji i materiałych niezbednych przy organizacji ŚDTM.


Dnia 23 września odbyło się ognisko klasowe szóstoklasistów. To właśnie wtedy przywitaliśmy  nową porę roku - jesień , a pożegnamy upalne lato. Bardzo dziękujemy państwu Agnieszcze i Mariuszowi Buczkom za pomoc w organizacji ogniska.
Dni wolne od zajęć dydaktycznych w roku szkolnym 2020/2021

- 2 listopada 2020 r. Iponiedziałek)
- 4-5 stycznia 20201r. ( poniedziałek, wtoek)

Pomoc psychologiczna dla uczniów na wyciągnięcie ręki.

Powrót dzieci i młodzieży do szkół, po przerwie trwającej od marca, to także praktyczny test dla nowego modelu ochrony zdrowia psychicznego młodych ludzi. W sytuacjach trudnych na pomoc mogą oni liczyć blisko miejsca zamieszkania. W powiecie tarnowskim Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży uruchomiło Centrum Zdrowia Tuchów.


Więcej informacji można uzyskać klikająć w link poniżej.

https://czt.com.pl/pomoc-psychologiczna-dla-uczniow-na-wyciagniecie-reki/



Oferta grupowego ubezpieczenia szkolnego Edu Plus

 

PROCEDURA ORGANIZACJI ZAJĘĆ LEKCYJNYCH W STACJONARNYM TRYBIE PRACY SZKOŁY W OKRESIE ZAPOBIEGANIA PRZECIWDZIAŁANIA I ZWALCZANIA COVID -19



SZANOWNI RODZICE

Zgodnie z wytycznymi MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r. obowiązują następujące procedury:

  1. Do szkoły może uczęszczać uczeń bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych lub w izolacji.
  2. Uczniowie z objawami chorobowymi mają obowiązek uczestniczyć w zajęciach zdalnie. W przypadku poważnych objawów chorobowych, po poinformowaniu szkoły przez rodzica uczeń jest zwolniony z obowiązku uczestniczenia w zajęciach.
  3. Rodzice uczniów z objawami alergii są zobowiązani do przedstawienia w szkole zaświadczenia lekarskiego.
  4. Uczniowie mogą być przyprowadzani do szkoły i z niej odbierani przez opiekunów bez objawów chorobowych sugerujących infekcję dróg oddechowych. W drodze do i ze szkoły opiekunowie z dziećmi oraz uczniowie przestrzegają aktualnych przepisów prawa dotyczących zachowania w przestrzeni publicznej.
  5. Opiekunowie odprowadzający dzieci proszeni są o niewchodzenie do budynku szkoły i zachowanie zasad:
  • 1 opiekun z dzieckiem/dziećmi,
  • dystansu od kolejnego opiekuna z dzieckiem/dziećmi min. 1,5 m,
  • dystansu od pracowników szkoły min. 1,5 m,
  • opiekunowie powinni przestrzegać obowiązujących przepisów prawa związanych z bezpieczeństwem zdrowotnym obywateli (m. in. stosować środki ochronne: osłona ust i nosa, rękawiczki jednorazowe lub dezynfekcja rąk).
  1. Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk (po przyjściu do szkoły należy bezzwłocznie zdezynfekować ręce), ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
  2. Uczeń posiada własne przybory i podręczniki, które w czasie zajęć mogą znajdować się na stoliku szkolnym ucznia lub w tornistrze. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą.
  3. Rodzice mają obowiązek zaktualizować numery telefonu i adresy mailowe w celu szybkiego kontaktu ze szkołą.

I. Procedura przyprowadzania i odbierania ucznia ze szkoły

II. Procedura postępowania na wypadek zakażenia koronawirusem
(SARS-Cov-2) lub zachorowania na COVID-19

 

 

 

Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Głównym Inspektorem Sanitarnym kieruje specjalny list do rodziców uczniów, w którym zachęca do zainstalowania aplikacji ProteGo Safe. To narzędzie pozwalające na ograniczenie ryzyka rozprzestrzeniania się koronawirusa, wspierające bezpieczny powrót dzieci do szkół.

ProteGO Safe to aplikacja, która powiadamia o możliwym kontakcie z koronawirusem. Informuje również, jakie środki ostrożności zachować i jak postępować w przypadku podejrzenia infekcji u siebie lub swoich bliskich. Ponadto ProteGO Safe to wiarygodne i sprawdzone źródło wiedzy. W aplikacji znajdują się komunikaty potwierdzone przez Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektorat Sanitarny, a także informacje opracowane na podstawie danych Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

ProteGo Safe – list MEN i GIS

Aplikacja ProteGo Safe – wspólny list MEn i GIS

 Dnia 31 sierpnia 2020r. o godz. 16.00 odbędzie się msza święta rozpoczynająca rok szkolny 2020/2021. Natomiast dnia 1 września 2020 r. ( wtorek) serdecznie zapraszamy uczniów na rozpoczęcie roku szkolnego na godz. 9.00
*klasy 1-2 (boisko szkolne)
*klasy 4-7 (spotkanie z wychowawcami w klasach)



Bezpieczny powrót do szkół .

Wytyczne dla szkół i placówek

Bezpieczny powrót do szkoły-rodzice

Bezpieczny powrót do szkoły- uczniowie

 



Wykaz podręczników przeznaczonych do kształcenia ogólnego

 na rok szkolny 2020/2021

Zakończenie roku szkolnego 2019/2020
 
List Ministra Edukacji Narodowej
Dariusza Piontkowskiego

24.06. 2020 r.

Dyrekcja i Grono Pedagogiczne

 serdecznie zapraszają po odbiór świadectw i nagród

26 czerwca 2020 r.

godz.9.00  uczniowie klasy 8

godz. 9.30 uczniowie klasy 6

godz.10.00 uczniowie klasy 5

godz.10.30 uczniowie klasy 1 i 3. 

W związku z obecną sytuacją w naszej Gminie uczniowie, którzy nie zgłoszą się po odbiór świadectwa i nagrody osobiście, zostaną one wysłane pocztą.

. 

 


 

 

 

 

 
 

DRODZY RODZICE i UCZNIOWIE !

W związku z pojawiającymi się zakażeniami wywołanymi  koronawirusem  wśród mieszkańców gminy Tuchów, przedłużam  termin zamknięcia naszej  szkoły i przedszkola do 19 czerwca 2020r.

   Mimo zamknięcia szkoły egzaminy  dla klasy ósmej odbędą  bez zmian w dniach od 16-18 czerwca 2020r. z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa epidemiologicznego. Zgodnie z informacją uzyskaną z PSSE w Tarnowie ,uczniowie objęci kwarantanną nie mogą w tym czasie przystąpić do egzaminu tylko w dodatkowym  terminie  wyznaczonym przez CKE w Krakowie.

                                                                                


Zarządzenie Dyrektora Publicznej Szkoły Podstawowej
w spraie czasowego zawieszenia zajęć
w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.



 

W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną  w Tuchowie,

od dnia 5.06. 2020 r. (piątek)

zostają odwołane konsultacje dla uczniów klasy 8.




Zgodnie z zarządzeniem Dyrektora

 Publicznej Szkoły Podstawowej w Mesznej Opackiej

 dodatkowymi dniami wolnymi

 od zajęć  dydaktycznych są:

12 czerwca 2020r.(piątek)

16 czerwca 2020r.(wtorek) -egzamin 8 klasy

17 czerwca 2020r.(środa)  - egzamin 8 klasy

18 czerwca 2020r.(czwartek)-egzamin 8 klasy

W tych dniach nie będą realizowane zajęcia dydaktyczne –w tym zajęcia zdalne.


Materiały pomocnicze do egzaminu ósmoklasisty znajdują się

 na stronie OKE

wystarczy kliknąć w link poniżej

-materiały

 

Drodzy ósmoklasiści

 

Zachęcamy Was do zapoznania się z zarządzeniem

MAŁOPOLSKIEGO KURATORA OŚWIATY

 z dnia 26 maja 2020 r. w sprawie nowych terminów przeprowadzania

postępowania rekrutacyjnego do szkół ponadpodstawowych.

 

ZARZĄDZENIE NR 19/20 MAŁOPOLSKIEGO KURATORA OŚWIATY

Kalkulator punktów – jak obliczyć punkty do szkoły średniej?

 

  Informacja dla rodziców uczniów naszej szkoły.

obowiązki dyrektora placówki

procedura na wypadek zakażenia

procedura przyprowadzania i odbierania dzieci

Procedura zapewnienia bezpieczeństwa
w Publicznej Szkole Podstawowej 
 
w Mesznej Opackiej

oświadczenie rodzica

deklaracja rodzica

Informacja dla rodziców dzieci z przedszkola.

W związku z możliwością zapewnienia opieki w przedszkolu od 25 maja 2020r.bardzo proszę o zgłoszenie dzieci pod nr tel.604900061 do czwartku tj.21.05.2020r.

Osoby zainteresowane proszone są o konieczne zapoznanie się ze szczegółowymi procedurami zapewnienia bezpieczeństwa w związku z wystąpieniem COVID-19 w Przedszkolu Publicznym w Mesznej Opackiej, oraz podpisanie oświadczenia i dostarczania do przedszkola w każdym dniu przyprowadzania dziecka do przedszkola.

Dokumenty znajdują  się poniżej.

OŚWIADCZENIE

I. Procedura zapewnienia bezpieczeństwa w Przedszkolu Publicznym w Mesznej Opackiej

II. Procedura przyprowadzania i odbierania dziecka z przedszkola

III. Procedura postępowania na wypadek zakażenia koronawirusem
(SARS-Cov-2) lub zachorowania na COVID-19

 




Kalendarz zmian w szkołąch i placówkach do wakacji
- komunikat MEN.


 

W związku z poprawą sytuacji epidemicznej w kraju stopniowo uruchamiana jest praca przedszkoli, szkół, poradni psychologiczno-pedagogicznych, schronisk młodzieżowych i innych placówek organizujących zajęcia pozaszkolne, czy możliwość przeprowadzenia egzaminów zewnętrznych.

Więcej informacji można uzyskać klikająć w link.







Przygotowania do egzaminów zewnętrznych- wytyczne


 

Z okazji Tygodnia Bibliotek, Biblioteka Publiczna w Tuchowie zaprasza na spotkania on-line z pisarzem, które będzie dostępne przez 24 godziny w formie filmu na YouTube.

Spotkania prowadzą Renata Piątkowska wspólnie z lektorką Malwiną Kożurno.

Pierwsze spotkanie odbędzie się 15 maja, drugie 18 maja. Pierwsze dla klas 1-3 temat: To się nie mieści w głowie, czyli na wesoło z autorką książek dla dzieci Renatą Piątkowską„, celem spotkania jest pokazanie jak ważną rolę pełni humor w książkach.

 Drugie spotkanie dla dzieci starszych, jak i dla dorosłych Która to Malala czyli historia dziewczynki, która chciała chodzić do szkoły”

W wieczór poprzedzający spotkanie  na stronie www.biblioteka.tuchow.pl pojawi się link do spotkania i będzie on aktywny 24 godziny. Potem zniknie i już nie będzie możliwości obejrzenia. Każdy kto wejdzie na stronę będzie mógł obejrzeć spotkanie.

 

Zachęcam serdecznie nauczycieli, uczniów i rodziców do udziału w spotkaniach.

Pozdrawiam

Urszula Hajduga

 

W tym roku nie mogliśmy zorganizować tradycyjnej akademii z okazji uchwalenia Konstytucji 3 Maja, ale mogliśmy  w innej formie uczcić święto narodowe. Zachęciliśmy uczniów  do wzięcia udziału w wystawie
"Polska za 100 lat".

Król Stanisław August Poniatowski dążył do uchwalenia reform korzystnych dla Polski, te reformy zawierała Konstytucja 3Maja.

 Uczniowie mięli  za zadanie wykonać pracę plastyczną w dowolnej formie przedstawiającą Polskę za sto lat, najważniejsze, aby przedstawić w niej jakie pozytywne zmiany zajdą w tym czasie w naszym kraju. Starsi uczniowie mogli napisać wypracowanie na ten temat. Prace  publikujemy na stronie szkoły oraz nagrodzimy ocenami  i w ten sposób stworzymy wystawę "Polska za sto lat " .

 

Nauczyciel historii B. Bujak , opiekun Samorządu Szkolnego K.Kujda

 Wypracowania:

wypracowanie 1

wypracowanie2

wypracowanie3




 

ORZEŁ BIAŁY – nasza duma.

Wykonanie godła Polski przez uczniów kl. V i kl. VI

na lekcjach zdalnych z techniki.

Gratuluję wszystkim!




Decyzja o dalszym zawieszeniu zajęć
w Przedszkolu Publicznym w Mesznej Opackiej
 




więcej  informacji

C

Czytanie to najlepszy sposób uczenia się”.

 

Drodzy Uczniowie ! Drodzy Rodzice!

 

Biblioteka szkolna jest zamknięta, jednak nie zapominamy o czytelnikach i zamieszczamy trochę pomysłów.

Dla wszystkich, którzy lubią czytać polecam:

- biblioteka czynna 24 godziny na dobę, której zasoby są dostępne całkowicie za darmo:

https://wolnelektury.pl

- portal internetowy zawierający większość szkolnych lektur

https://lektury.gov.pl

- strona promująca wartościową literaturę dla dzieci i młodzieży:

: https://lektury.gov.pl

- ciekawe materiały edukacyjne w formie zabawy znajdziecie na stronie:

https://czasdzieci.pl/slask/

 


Klasa 6 w ramach zajęć z techniki zamieniła śmieć w przydatną

 rzecz.  Powstały ozdobne i użyteczne przedmioty oraz zabawki

 

filmik :)

 

.

Szanowni Rodzice

W związku z możliwością  zapewnienia opieki w przedszkolu od 6 maja 2020r. / dotyczy rodziców, którzy obydwoje pracują / bardzo proszę o kontakt pod nr tel.604900061do poniedziałku 4 maja.2020r.Zajęcia opiekuńcze mogą być zapewnione pod bardzo rygorystycznymi warunkami  zgodnie z wytycznymi GIS i Ministra Zdrowia.

Rodziców dzieci, którzy nie mają możliwości

pogodzenia pracy z opieką w domu  proszę o kontakt.

Serdecznie pozdrawiam.

Urszula Hajduga

 





Do 24 maja br. przedłużona została przerwa w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty. Nauka będzie się odbywać na odległość.

więcej informacji


za

Klasa 6 sama umie wykonać maseczki jednorazowe.

Uczniowie składali je metodą origami z ręczników jednorazowych . Lubimy origami. Do tej pory składaliśmy serwetki na świąteczny stół, zakładki, samoloty, skaczące żabki czy motyle. A teraz w ramach techniki uczniowie zrobili maseczki według instrukcji.

Oprac. Lucyna PiąteK

Szkoła Muzyczna  I st.  w Tuchowie ogłasza nabór na rok szkolny 2020/2021

więcej informacji

Komisja Rekrutacyjna uprzejmie informuje, że na rok szkolny 2020/2021:

-do klasy I zakwalifikowały się wszystkie zgłoszone dzieci,

-do przedszkola zakwalifikowały się wszystkie dzieci ,których rodzice złożyli wniosek w wyznaczonym terminie.

 

Do 26 kwietnia br. przedłużona została przerwa w nauczaniu stacjonarnym w jednostkach systemu oświaty – to przepis ujęty w podpisanym dziś, 9 kwietnia br. rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej.


 
 
List Małopolskiego Kuratora Oświaty
do Rodziców



 
 



 
 
 Informujemy, że wiosenna przerwa świąteczna będzie trwać od 9 kwietnia do 14 kwietnia 2020 r.

Podstawa prawna: § 3 ust. 1 pkt. 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.) oraz § 3 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603)


 
 


W przypadku jakichkolwiek problemów
ze strony e-dziennika proszę o kontakt
604-900-061
 
 




Rekrutacja do przedszkola i klasy I
odbywa się telefonicznie 604-900-061
 lub przez pocztę mailową

mesznapsp@poczta.onet.pl
 
  Drodzy ósmoklasiści

Centralna Komisja Egzaminacyjna przygotowała pakiet materiałów dla 8-klasistów. Codziennie o 9:00 nowe zadania z polskiego, matematyki i angielskiego, o 15:00 - rozwiązania!
Zapraszamy już od jutra, 16 marca na stronę 

www.cke.gov.pl

 
  RODZICU,
zachęcaj dziecko do samodzielnej nauki w czasie, gdy
nie będzie nauki w szkole.

Przydatne linki z materiałami edukacyjnymi:
https://epodreczniki.pl/
https://pistacja.tv/
http://matzoo.pl/
https://szaloneliczby.pl/
http://www.math.edu.pl/

 
  Nauka zdalna podczas zawieszenia zajęć w szkołach - rekomendacje dla nauczycieli i dyrektorów  
       
  Zawieszenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych

Zgodnie z decyzją Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. od dnia 12 .03. 2020 r. (czwartek)  do 25 .03.2020 r. zawieszamy zajęcia dydaktyczno-wychowawcze. W dniach 12 i 13.03.2020 r. ( czwartek i piątek) organizujemy zajęcia opiekuńcze. Bardzo prosimy o systematyczne sprawdzanie informacji na stronie internetowej szkoły oraz na skrzynce e-mailowej na e-dzienniku.

Więcej informacji na stornie www.gov.pl.  Link poniżej.

https://www.gov.pl/web/edukacja/zawieszenie-zajec-w-szkolach
 
 

 Być strażakiem, być strażakiem…

Bartosz – uczeń z pasją!!!

 

Dnia 4 marca 2020 r. uczeń klasy 8- Bartosz przeprowadził spotkanie, na którym przekazał najważniejsze informacje  z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Spotkanie  miało na celu utrwalenie umiejętności oraz zasad udzielania pierwszej pomocy. Znajomość udzielania pierwszej pomocy jest niezbędną, a zarazem bardzo ważną  wiedzą w codziennej służbie i życiu. Często zdarza się, że jesteśmy świadkami jakiegoś zdarzenia bądź wypadku, gdzie istnieje potrzeba udzielenia  pierwszej pomocy poszkodowanej osobie, do czasu przyjazdu służb medycznych.

Bartosz chce w przyszłości zostać strażakiem, marzy o tym od najmłodszych lat. Jego pasja nie spływa z nieba, po prostu  wybrał to, w co może świadomie się zaangażować i połączyć z innymi aspektami życia. To widać , że życie z pasją wzbudza  u Bartosza pozytywne uczucia i wzmaga poczucie sensu i spełnienia. Bartosz podążaj za swoją  pasją, a sukces będzie podążał za Tobą. Dziękujemy bardzo za cenne informacje i trzymamy mocno kciuki , byś mógł zrealizować swoje plany i marzenia. Zapamiętaj „Największe bogactwo to robienie tego, co kochasz” (Colin P. Sisson  )

                                               Oprac. K.Kujda

 
  Przydatne informacje o koronawirusie SARS-CoV-2


                  Prosimy o zapoznanie się z ważnymi informacjami. Link poniżej.


        https://www.gov.pl/web/edukacja/rekomendacje-ministra-edukacji-narodowej-dla-dyrektorow-przedszkoli-szkol-i-placowek-oswiatowych



           Aktualne informacje GIS dostępne są na stronie:

https://gis.gov.pl/kategoria/aktualnosci/



 
 

W poniedziałek 24.02 w naszej szkole strażacy z OSP w Mesznej Opackiej przeprowadzili

 Turniej Wiedzy Pożarniczej pt.,, Młodzież zapobiega pożarom” w dwóch kategoriach

 wiekowych.   

                   I grupa  kl.V-VI  :

                             I miejsce ZIOŁO DAWID

                             II miejsce KRUPA MIKOŁAJ

                             III miejsce DAMIAN ZUZANNNA

                            II grupa  kl.VIII :

                             I miejsce KRUPA BARTOSZ

                             II miejsce CUDEK TYMOTEUSZ

                                                        III miejsce  ŁĄTKA KATARZYNA                         

11.03 na Gminnych zawodach naszą szkołę będą reprezentować Bartosz, Tymoteusz, Dawid Mikołaj.

Dziękujemy strażakom za zakupione dyplomy i nagrody, a uczniom gratulujemy.

                                                                                                                                Piątek Lucyna

 
  Zapisy do przedszkola oraz klasy pierwszej na rok szkolny 2020/21

Dyrektor Publicznej Szkoły i Przedszkola w Mesznej Opackiej informuje, że od 2 marca 2020r.do 31 marca 2020 r. trwa rekrutacja do klasy pierwszej  szkoły podstawowej oraz przedszkola .
 
(druk wniosku)
Wypełnione wnioski o przyjęcie dziecka do przedszkola i klasy pierwszej można składać w przedszkolu lub kancelarii dyrektora szkoły.  

 
  Walentynki 2020  
  Matematyka na pasku papieru

Matematyka postrzegana jest przez uczniów jako trudny przedmiot. Uczniowie naszej szkoły przekonali się, że matematyka bywa również bardzo tajemnicza i  magiczna. Dzisiaj eksperymentowalismy ze wstęgą Möbiusa. Doskonale wiemy, że blat stołu czy kartka papieru, ma dwie strony. Dzisiaj uczniowie poznali  reprezentanta powierzchni jednostronnych, czyli wstęgę Möbiusa, którą  można zrobić samodzielnie. Wystarczy wyciąć długi pasek papieru i skleić jego krótsze brzegi, obracając  jeden z końców o 180 stopni.  Dzisiaj robiliśmy czary- mary ze wstęgą Móbiusa i powstawały obręcze, kwadrat i inne ciekawe "kompozycje". Ostatnim elementem zabawy ze wstęgą, było powstanie dwóch połączonych ze sobą serc. Mam nadzieję, że dzisiejsza lekcja uświadomiła uczniom, że matematykę da się polubić.

 
  Uczniowie podczas ferii zimowych mięli możliwość składania robotów i pracowania z nimi.

Roboty Edukacyjne mBot to idaelane roboty do nauki kodowania. Uczniowie  pracowali także w graficznym środowisku programowania opartym na Scratch 2. Miło i atrakcyjnie spędzali czas z  "robotami." Zapraszamy do fotogalerii.

 
       
  Dzień Babci i Dziadka - kl  1i 3

Dzień Babci i Dziadka w kl 1 i 3 miał szczególna formę. Wnukowie dla swoich Babć i Dziadków przygotowali koncert życzeń, na który składały się piosenki współczesne oraz te z dawnych lat, przywołujące miłe wspomnienia. Krótkie, humorystyczne scenki rozbawiały naszych gości. Dziadkowie usłyszeli przede wszystkim piękne życzenia, które dla nich wybrali ich wnukowie. Koncert został bardzo ciepło przyjęty. Ta miła uroczystość zakończyła się wspomnieniami przy kawce i herbatce. Nie zabrakło również wspaniałego tortu. Wszystkim naszym gościom dziękujemy za przybycie i życzymy samych dobrych chwil spędzanych w gronie wnuków.




 
 

Tym razem ……”W pustyni i w puszczy”

Dwa lata temu „Mikołajek”, w ubiegłym roku miniatura teatralna „Demeter i Kora”. W tym roku „W pustyni i w puszczy”. Uczniowie klasy VI kolejny raz stanęli na wysokości zadania. Podczas realizacji zagadnień z powieści Henryka Sienkiewicza szóstoklasiści wzięli udział w konkursie polonistycznym, który składał się z pięciu części, podczas których sprawdzano znajomość lektury. Klasa została podzielona na dwa zespoły, które rywalizowały ze sobą w następujących etapach:

1.       Rozgrzewka – pytania ogólne (proste) z treści lektury

2.       Biografia pisarza – krzyżówka

3.       Pytania szczegółowe (trudne) z treści powieści

4.       Test – czytanie ze zrozumieniem (na bazie fragmentu z lektury)

5.       Praca plastyczna – tworzenie okładki do powieści

Ponadto, każdy uczestnik konkursu miał za zadanie przebrać się za wcześniej przypisaną postać. Drużyna również otrzymała punkty za trafność i pomysłowość swojego stroju.
I miejsce zajęła drużyna numer 2 (w skład której wchodzili: Zuzanna Damian, Mikołaj Krupa, Robert Orlik, Sergiusz Zduń, Dawid Zioło), II miejsce – drużyna numer 1 (Łucja Cudek, Patrycja Filar, Kamil Gdowski, Jakub Łątka, Nikola Sajdak, Natalia Sarad)

Wszystkim uczestnikom serdecznie GRATULUJEMY!!!

Opracowała Anna Totoś

 
   
Dnia 5 stycznia 2019 roku Uczniowie naszej szkoły  wraz z Opiekunami wyruszyli jako wolontariusze z " Kolędą Misyjną" w tym roku udało się zebrać rekordową kwotę 1042,92 zł. Dziękujemy wszystkim naszym Wolontariuszom I Ofiarodawcom i już teraz serdecznie zapraszamy do wspólnego misyjnego kolędowania za rok. 
katechetka Renata Gut

 
 

ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI

6 stycznia w Święto Objawienia Pańskiego , w naszej szkole gościliśmy mieszkańców Mesznej Opackiej , głównie rodziny naszych uczniów. Celem spotkania było wystawienie misterium bożonarodzeniowego “Betlejem jest blisko”, aby każdy zainteresowany mógł obejrzeć grę młodych aktorów, posłuchać pięknych kolęd śpiewanych przez uczniów oraz przygotowującą wokal – Panią Anię Mortek. Symbolika darów ofiarowanych Dzieciątku , właśnie w tym dniu nabrała szczególnego znaczenia. Warto takim akcentem zakończyć świąteczny dzień.

Oprac. B. Bujak

 

 


 
       
 

 
 

 

WIGILI A SZKOLNA 2019

 

20 grudnia ,jak każdego roku przed Świętami Bożego Narodzenia , zebraliśmy się, aby wspólnie uczestniczyć w uroczystej Szkolnej Wigilii.

Rozpoczęliśmy misterium bożonarodzeniowym “Betlejem jest blisko ”przygotowanym przez uczniów i wychowawców naszej szkoły. Miało ono nam przypomnieć , że Chrystus ciągle przychodzi do naszych serc , Jego narodziny i związana z tym wydarzeniem radość oczekiwania są aktualne mimo upływu czasu. Wystarczy odrobina dobrej woli , by trafić do Betlejem i wspólnie z drugim człowiekiem świętować Jego narodziny, wystarczy odrobina dobroci, czasem gest czy dobry uczynek, by Chrystus na nowo narodził się w nas. ..

Po przedstawieniu uczestnicy dzielili się opłatkami, wspólnie spożyliśmy wigilijne dania przygotowane przez Radę Rodziców, a następnie śpiewaliśmy kolędy. Niech takie tradycje zostaną w naszej szkole jak najdłużej.

Oprac. B. Bujak




Zapraszamy na  fotorelację.
 
       
 



Zakończyliśmy tydzień piernikowy.

Dziękujemy wszystkim rodzicom i uczniom, którzy zaangażowali się w akcję "tydzień piernikowy". Uczniowie przynosili różnie  zdobione pierniczki, które mieniły się kolorami tęczy na talerzyku.


 
 

Dnia 11 grudnia odbył sie w naszej szkole
pokaz mody odblaskowej.
 
  Uczeń kl.3 Antoś już od najmłodszych lat interesuje się historią. Dzisiaj w dniu swoich 9 urodzin przygotował piekną lekcję historii,która powiązana jest z wprowadzeniem Stanu Wojennego w Polsce w roku 1981r.
Gratulujemy pomysłu i odwagi.
 
       
  Tydzień owocowy zakończony :)
Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w "tygodniu owoców" i chętnie zjadali przyniesione ze sobą owoce :)
 
       
  Dnia 6 grudnia odwiedził nasze dzieci w szkole św. Mikołaj. Dzieci z niecierpliwością oczekiwały Mikołaja. Była to radość i niesamowite przeżycie dla tych mniejszych dzieci, ale i tych troszkę starszych.... bo kto nie lubi otrzymywać prezentów ????  
  Konkurs  "Wieniec adwentowy"  

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym "Nie hejtuję, reaguję"  organizowanym przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę z siedzibą w Warszawie . Zadaniem uczestnika/ uczestników było stworzenie plakatu zwracającego uwagę na problematykę cyberprzemocy ze szczególnym uwzględnieniem roli świadka.
Serdecznie dziękujemy uczniom, którzy wzięli udział w konkursie:
Nikodem Barwacz kl.3
Julita Piktas kl.3
Łucja Cudek kl.6
Zuzanna Damian kl. 6
Jakub łątka kl.6
Mikołaj Krupa kl. 6
Nikola Sajdak kl. 6
W galerii można obejrzeć plakty wykonane przez uczniów.
 

2 grudnia 2019 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w spotkaniu z panem Michałem Mikosem strażakiem z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej  w Tarnowie,

który opowiedział jaka jest ścieżka edukacyjna zawodu strażaka, oraz co trzeba zrobić, żeby spełnić swoje  marzenia.

Uczniowie  dowiedzieli  się , że  praca  strażaka  jest  ciężka  i  trudna, czasami  bardzo   niebezpieczna.  Poznali  jego  zadania  i  obowiązki  oraz  jakie  predyspozycje  powinien  posiadać  kandydat  na strażaka.

Strażak to jeden z najbardziej odpowiedzialnych zawodów, a osobiste spotkanie z nim z pewnością przyczyni się do tego, że zdobyta wiedza podczas spotkania na długo pozostanie w  pamięci.    

 
  Andrzejki 2019

 
       
 

Nasza szkoła bierze udział w  kampani

 "Nie hejtuję- reaguję".

Celami szczegółowymi tej kampani są:

- uwrażliwienie młodych ludzi na problem obrażania w internecie
- zapoznanie z pojęciami hejt i mowa nienawiści
- prezentacja sposobów reagowania- ofiar oraz świadków
- kształtowanie oraz promowanie postaw empatycznych.

 

Zachęcamy uczniów do udziału w konkursie. Zadaniem uczestnika/ uczestników jest stworzenie plakatu zwracającego uwagę na problematykę cyberprzemocy ze szczególnym uwzględnieniem roli świadka.  Plakat powinien zostać wykonany w formacie A2, wymiary 420x594 mm, przy użyciu dowolnej techniki- dopuszczalne są również techniki łączone oraz użycie programów graficznych.

Prace konkursowe należy dostarczyć   do 29 listopada , do pani Katarzyny Kujda.

 

 
     
  Nasza szkoła bierze udział w akcji "Adopcja serca".

Program Adopcja Serca Szkoła Podstawowa obejmuje najmłodsze dzieci, często już w okresie przedszkolnym. Środki pochodzące od ofiarodawców są przeznaczane na dożywianie dzieci, opłacanie czesnego, zakup przyborów i mundurka szkolnego oraz na opiekę medyczną.
 Nasza szkoła niesie pomoc chłopczykow o imieniu
Nicolas, który urodził się 6.01. 2016 r. Ma siostrę, która ma 5 lat. Nicolas otrzymał chrzest, jest wychowywany w rodzinie katolickiej. Pochodzi z miejscowości Balengou.

 
Bo przyjaciel,to nie tylko człowiek!!!

Dnia
19 listopada uczniowie klasy piątej mięli trochę "nietypową" godzinę wychowawczą. Za zajęciach uczniowie  pojawili się wraz ze swoimi przyjacielami - zwierzakami. Były dwa kotki i trzy papugi. Papuga w kolorze zielonym to King, w kolorze niebieskim Sky, papuga z piękną czupryną na głowie to Patolek. Były też dwa kotki : Rudy to Mister, a szary to Rita. Uczniowie opowiedzieli jak wygląda codzienne życie i zabawa z ich ulubieńcami.
     
  Akademia z okazji Rocznicy Odzyskania Niepodłegłości- 8.11.2019 r.
  11 listopada to szczególna data dla naszego narodu, dla każdego Polaka. Jest to dzień, w którym czcimy bohaterstwo, waleczność i męstwo naszych przodków,
 dzięki którym Polska
po 123 latach niewoli, odzyskała niepodległość,
wróciła na mapę Europy.
 Dlatego nasza szkoła włącza  się w akcję
„Szkoła do hymnu”
i do wspólnego zaśpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” w piątek, 8 listopada
o symbolicznej godzinie 11:11.
     
 

Cmentarz wojenny nr 158 Ogonówka (Garbek)

Nasi uczniowie wraz z nauczycielami , jak co roku odwiedzili cmentarz wojenny nr 158, by uporządkować groby osób zasłużonych. Zapalilismy znicze i udekorowaliśmy groby kwiatami.
  Ognisko klasy I i III

Uczniowie klasy I i III wykorzystali piękna jesienną pogodę na pieczenie kiełbasek , organizując 17.10. 2019 r. ognisko.
 
 Nasza szkoła bierze udział w akcji
Ministerstwa Edukacji Narodowej
"Szkoła pamięta"


W ramach akcji „Szkoła pamięta” można m.in.:

•    uporządkować i odwiedzić groby osób zasłużonych i cenionych w danej społeczności;    
•    odwiedzić lokalne miejsca pamięci i zgłębić ich historię;
•    zapalić znicze w miejscach związanych z ważnymi wydarzeniami historii lokalnej;
•    posprzątać bezimienne i opuszczone groby, zorganizować zbiórkę kwiatów i zniczy, by udekorować te groby;
•    odwiedzić groby zmarłych nauczycieli z danej placówki;
•    wesprzeć działania organizacji opiekujących się polskimi cmentarzami i miejscami pamięci za granicą;
•    zaprosić lokalnego bohatera, by podzielił się swoimi wspomnieniami; 
•    zorganizować wystawę upamiętniającą ważne dla danej społeczności wydarzenie; 
•    zorganizować wycieczkę patriotyczną.



 

JESIENNY PIESZY RAJD ŚLADEM CMENTARZY WOJSKOWYCH 17.10.2019 r.

 

Korzystając z pięknej pogody 17 października uczniowie klas starszych pod opieką wychowawców wyruszyli do Łowczówka na cmentarz wojskowy. Po dwugodzinnym marszu trasą przez Rychwałd grupa dotarła na miejsce. Po krótkim odpoczynku, rozpalono ognisko, uczniowie mieli czas na posiłek i regenerację sił. Następnie uczestnicy rajdu udali się na cmentarz na lekcję historii. Tematem była oczywiście bitwa pod Łowczówkiem, poznanie historii regionu, po wcześniejszym przypomnieniu sytuacji Polski w okresie I wojny oraz bezpośrednio przed jej rozpoczęciem. Niemymi świadkami kształtowania świadomości patriotycznej dzieci i młodzieży byli bohaterowie spoczywający na cmentarzu.

Kolejne pokolenie pamięta – wasze poświecenie nie było daremne!

Na zakończenie uczniowie oddali hołd poległym przez zapalenie znicza, modlitwę i odśpiewanie hymnu narodowego. Powrót do szkoły krótszą drogą przez Buchcice zakończył tegoroczny rajd jesienny. Na kolejny poczekamy do wiosny, by znów w trosce o kondycję fizyczną, propagowanie ruchu i postaw patriotycznych odwiedzić inny cmentarz wojskowy.

Oprac. B. Bujak

  Pasowanie uczniów klasy I i akademia z okazji DEN.

Pierwszoklasiści
z naszej szkoły  są już pełnoprawnymi uczniami. 15 października  br. odbyło się uroczyste pasowanie na ucznia. To był wyjątkowy dzień.
 
W niezwykle pięknej atmosferze, uczennice ślubowały być dobrymi uczniami i Polakami. Po złożeniu ślubowania pani dyrektor Urszula Hajduga  dokonała symbolicznego pasowania na ucznia wypowiadając zdanie: „Pasuję Cię na ucznia Szkoły Podstawowej  " i dotykała ołówkiem ramion pierwszoklasistów.
 Tego dnia odbyła się także akademia z okazji DEN.
 Dziękujemy wszystkim uczniom za "śmieszny skecz" obrazujacy jeden dzień w szkole, oraz za żyecznia .
     
  Tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia 2019
otrzymali uczniowie:

(w zakresie 50)

Antoni Galas kl.3
Julita Piktas kl. 3

( w zakresie 100)

Jakub Buczek kl 5
Cyprian Ciszek kl. 5
Natalia Sarad kl. 6
Dawid Zioło kl.6
Mikołaj Krupa kl. 6
Zuzanna Damian kl. 6
Łucja Cudek kl.6
Zuzanna Kowalska kl.8
Katarzyna Łątka kl8
Bartosz Krupa kl. 8

Gratulujemy !!!




     
  Nasza szkoła wzięła udział w akcji ŚDTM 2019
. Celem akcji jest rozpowszechnianie  zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić uczniów oraz dorosłych do 
przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, zabawowy sposób. Dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia. Fotorelacja już niebawem.
 

Urokliwe Bieszczady!

W poniedziałek 30 września 2019r. uczniowie naszej szkoły, chętni rodzice oraz nauczyciele wybrali się na wycieczkę w Bieszczady. Pierwszym punktem naszej wyprawy była Zapora nad Jeziorem Solińskim, następnie mieliśmy zaplanowany spacer Połoniną Wetlińską, jednak niepewna pogoda zmieniła nasze plany. W zamian wybraliśmy się pod schronisko „Rawki”. Po krótkim marszu uczniowie zjedli smaczny posiłek w jednej z bieszczadzkich restauracji. Dodatkowymi atrakcjami wycieczki była wizyta w Zagrodzie Żubrów oraz zwiedzanie zabytkowej cerkwi.

                Wycieczka okazała się wspaniałą lekcją geografii, historii oraz wiedzy o świecie
i kulturze. Nasz przewodnik (pan Łukasz Łagożny) okazał się Wielkim Człowiekiem, dla którego nie ma w życiu rzeczy niemożliwych (zdobył osiem z dziewięciu szczytów Korony Świata), z wielką pasją opowiadał o swoich wyprawach i zachęcał do aktywnego trybu życia, dając wzorowe świadectwo za co serdecznie mu dziękujemy.

Anna Totoś


 

       

 

RODZICU PRZECZYTAJ I SKORZYSTAJ  !!!

Zachęcamy rodziców i opiekunów do skorzystania z nowej aplikacji mobilnej informującej o klasyfikacji gier wideo. Zawiera ona informacje o kategoriach wiekowych oraz narzędziach kontroli rodzicielskiej. Aplikacja umożliwia również dostęp do lokalnych witryn konsumenckich, na których rodzice znajdą porady dotyczące bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z gier video.

Aplikacja pozwala w łatwy sposób wyszukiwać informacje o klasyfikacji gier i aplikacji oraz przeczytać, w jaki sposób korzystać z ustawień kontroli rodzicielskiej. Użytkownik może:

·         przeszukać bazę danych PEGI, aby znaleźć klasyfikację gier i aplikacji;

·         filtrować wyniki według wieku, gatunku i platformy;

·         przeczytać szczegółowe instrukcje na temat konfigurowania kontroli rodzicielskiej;

·         znaleźć wskazówki dotyczące rodzinnego grania w gry wideo;

·         przeczytać szczegółowe opisy oznaczeń wieku i deskryptorów treści.

Aplikacja została opracowana przez Video Standards Council, jednego z dwóch administratorów systemu PEGI. Jest dostępna w językach: angielskim, holenderskim, francuskim i polskim.

Lokalna strona internetowa dla polskich konsumentów to:http://www.zapytajogry.pl/.

Aplikację można pobrać na stronach:

·         play.google.com (link)

·         itunes.apple.com (link)

System PEGI (Pan European Games Information) składa się z dwóch uzupełniających elementów: klasyfikacji wieku oraz opisów treści. Przedziały wiekowe stosowane w PEGI to 3, 7, 12, 16, 18. Do opisu treści używanych jest osiem ikon. Są to piktogramy informujące o rodzaju treści zawartych w grze.

Informacja zaczerpnięta ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej.

     
  Ognisko klasy 5
Dnia
19 września
uczniowie klasy 5 miło spędzali czas u swojego kolegi Jakuba Buczka , u którego odbyło się ognisko. Pieczenie kiełabasek było jedną z atrakcj. Niezapomniany był dla nas  smak i zapach peczonych ziemniaków. Dziękujemy rodzicom  i babci Jakuba za pomoc w zorganizowaniu "lekcji w plenerze" , która była pożegnaniem lata, gdyż jesień już  zbliża się małymi krokami.

oprac. K. Kujda
     
 

17 września uczniowie naszej szkoły zgromadzili się ma apelu upamiętniającym agresję ZSRR na Polskę w 1939 roku. Klasa 8 wraz z wychowawcą przygotowała konkurs historyczny w dwóch kategoriach wiekowych oraz prezentację multimedialną. Uczeń klasy 8 – Krzysztof Wiejacki przedstawił dwa fimy animowane: przedstawiający zarys historii Polski oraz sytuację Polaków w czasie II wojny światowej i za żelazną kurtyną w okowach komunizmu.

Największą wiedzą historyczną w klasach młodszych wykazał się Nikodem Barwacz z klasy 3, gratulujemy zainteresowań oraz postawy.

W drugiej kategorii najlepiej odpowiadali uczniowie klasy 6 – Natalia Sarad, Zuzanna Damian, Mikołaj Krupa i Dawid Zioło.

Zachęcamy wszystkich uczniów do zdobywania i pielęgnowania wiedzy, którą jako Polacy powinni posiadać.

Historia nauczycielką życia”- więc należy ją szanować.

 

Oprac. B. Bujak

     
 

 

Ognisko klasy 8

We wtorek 17 września klasa 8 mogła cieszyć się swoim towarzystwem na ognisku klasowym zorganizowanym u Zuzi Kowalskiej. Po upieczeniu kiełbasek oraz zjedzeniu mnóstwa pysznych przekąsek przygotowanych przez Zuzię i jej babcię , pan Kowalski zorganizował młodzieży konkurs strzelania z wiatrówki. Niektórzy mieli trochę doświadczenia w tej dziedzinie, dla innych był to debiut. Chętnych do oddawania strzałów nie brakowało.

Przy rozmowach, zabawach w ogrodzie, oglądaniu motocykli czas upłynął szybko i przyjemnie. Tak zegnaliśmy lato witając nadchodzącą jesień, ostatnią spędzoną wspólnie w tej szkole.

 

Oprac. Wychowawca klasy – B. Bujak

     
  Na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U.z 2017 r., poz. 1603 z póź. zmianami.) informuję, że po zasięgnięciu opinii Rady Rodziców i Samorządu Uczniowskiego, biorąc pod uwagę warunki lokalowe i możliwości orgaizacyjne szkoły ustalam  w roku szkolnym 2019/2020 dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w terminach:

14 października 2019 r.
2 stycznia 2020 r.
3 stycznia 2020 r.
21 kwietnia 2020 r.
22 kwietnia 2020 r.
23 kwietnia 2020 r.
12 czerwca 2020 r.
     
  2 września rozpoczęliśmy nowy rok szkolny 2019/2020.
Z tej okazji życzymy wszystkim uczniom wysokich wyników w nauce i sukcesów przez cały rok.

     
  Informujemy  że w naszej szkole nie będą wprowadzane żadne programy i zajęcia edukacyjne  związane z edukacją seksualną i antydyskryminacyjną .
W celu uzyskania pewności, że dzieci nie wezmą udziału w zajęciach, podczas których będą im przekazywane treści niezgodne z wyznawanym systemem wartości oraz wykraczające poza podstawę programową obowiązującą na danym etapie kształcenia, należy złożyć w szkole specjalne oświadczenie.

Wzór takiego oświadczenia jest do pobrania poniżej oraz na stronie Komisji Wychowania Katolickiego KEP: 
www.katecheza.episkopat.pl

http://www.katecheza.diecezja.tarnow.pl/?p=2413
 
     
 
Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/2020 odbędzie się
 2 września 2019 r. ( poniedziałek) o godz. 8.00
Mszą św. w Kaplicy w Mesznej Opackiej.
Po Mszy św. około godz. 9.00 nastąpi uroczyste przywitanie
 uczniów i rodziców w szkole.



   


 
Dzień  19 .06.2019 r.  był ostatnim dniem roku szkolnego 2018-2019. Tego dnia najlepsi uczniowie odebrali nagrody. Był to też dzień pożegnania najstarszych uczniów naszej szkoły- ósmoklasistów. 
Niejedna łza zakręciła się w oku. Wszystkim  uczniom życzymy bezpiecznych wakacji. a ósmoklasistom życzmy powodzenia w dalszym zdobywaniu wiedzy.

 

Dnia 18 czerwca uczniowie udali się na ostatnią w tym roku wycieczkę do Ojcowa.

Ojców – wieś w województwie małopolskim, w powiecie krakowskim, w gminie Skała, na terenie Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, w Dolinie Prądnika, na Szlaku Orlich Gniazd.




 

Dnia
10-11czerwca uczniowie naszej szkoły udali się do Tuchowa na
Wystawę Mobilną "Naukowiej"
Wystawa mobilna to pierwszy projekt edukacyjny Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Ciekawa wystawa, zawierająca eksponaty interaktywne, podejmuje temat powietrza, ukazując jego naturę w kontekście nauk o Ziemi, nauk medycznych, nauk biologicznych, nauk fizycznych, nauk chemiczny oraz nauk technicznych.
 

We wtorek 4.06 odwiedził nas myśliwy Pan Michał Mieszczakowski wraz ze swoim psem myśliwskim Fabianem. Podczas prelekcji pt; 'Las naszym skarbem" dowiedzieliśmy się na czym polega leśny savoir - vivre ,do jakich lasów można wchodzić i z kim, co oznaczają słupki w lesie, jakie są  telefony alarmowe w razie pożaru w lesie, jak zachowywać się w obecności zwierząt. Pan Michał opowiadał o pracy myśliwego jako gospodarza lasu opiekującego się jego zasobami. Dzieci miały okazję zobaczyć trofea myśliwskie m.in: porostki kozłów, łopaty daniela, wieńce jelenia oraz futra zwierząt. Liczne eksponaty wzbudziły ogromne zainteresowanie dzieci i wywołały lawinę pytań do myślego.
     
  03.06. dzieci nie miały  zajęć lekcyjnych. Wyruszyliśmy do gospodarstwa agroturystycznego "Paryja" w Ołpinach. Dzieci miały zagospodarowany czas, poczęstunek (kiełbaski).
Wyjazd był finansowany przez Radę Rodziców.
   

 
Drodzy rodzice.
Bardzo proszę o zapoznanie się z "Procedurami reagowania w przypadku wystąpienia zewnętrznych i wewnętrznych zagrożeń fizycznych w szkole i przedszkolu" oraz dokumentami "Zagrożenia i zalecane działania profilaktyczne  w zakresie bezpieczeństwa fizycznego i cyfrowego uczniów. Dokumenty znajdują sie na stronie Bezpieczna szkoła Ministra Edukacji Narodowej:
     
  Dniu pamiętny! O, dniu sławny,
Choć przeszłości tak już dawnej,
Wiekopomny Maju Trzeci, Polskie cię witają dzieci... .

Dnia 30 kwietnia odbyła się akademia z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
     
   
     
 

Tym Razem Teatr Współczesny w Krakowie …

Niedawno uczniowie naszej szkoły odwiedzili jeden z krakowskich teatrów, tj. Teatr Współczesny. Oglądaliśmy znakomity spektakl pt. „Szatan z siódmej klasy”. Ubogą dekorację rekompensowały wspaniała gra aktorska połączona z humorem oraz dodatkowe efekty specjalne, które wzbudzały
u widzów różnorodne uczucia. Po sztuce uczestniczyliśmy w krótkich warsztatach teatralnych, podczas których jeden z aktorów przybliżał dzieciom swoją pracę, opowiadał o grze aktorskiej oraz pokazywał różne sztuczki, które można wykorzystać w jego pracy.

A oto kilka opinii naszych uczniów.

(…) Przedstawienie było bardzo ciekawe, aktorzy grali bardzo dobrze, również scenografia mi się podobała. Aktor, z którym mieliśmy warsztaty był bardzo miły i sympatyczny. Jedyne, co mi się nie podobało to krzesła na których siedzieliśmy – były bardzo niewygodne.”

Zuzanna Damian, klasa V

(…) Najbardziej podobała mi się gra aktorów. Podczas spektaklu dało się poczuć niesamowitą atmosferę, której nie można poczuć na przykład w kinie. Sala, scena, kurtyna, widownia… to robi wrażenie na widzu. Podziwiam aktorów za to, że nie boją się grać na żywo, przed publicznością.
Chciałbym więcej takich wizyt w teatrze.”

Mikołaj Krupa, klasa V

(…) Po dotarciu na miejsce budynek teatru wydawał mi się ponury i mroczny, jednak wewnątrz okazał się  zachwycającym miejscem. Sam spektakl z każdą minutą coraz bardziej przykuwał moją uwagę. Momentami, pełne humoru sceny doprowadzały mnie do łez, innym razem budziły we mnie lęk, niepokój. Dzięki odpowiednio dobranym rekwizytom i efektom dźwiękowym przedstawienie wydawało się bardziej realistyczne i fascynujące. (…) Bardzo mi się podobał spektakl. Myślę, że częściej powinniśmy oglądać tak wspaniałe przedstawienia.”

Natalia Sarad, klasa V

Opracowała: Anna Totoś

     
 

Dni otwarte w Publicznym Przedszkolu
w Mesznej Opackiej

11, 12 kwietnia 2019 r
w godzinach funkcjonowania przedszkola (od 7:00 do 16:30)

Serdecznie zapraszamy Dzieci
wraz z Rodzicam
i

     
  6 marca uczciliśmy pamięć o Żołnierzach wyklętych w naszej szkole. Najpierw dziewczynki z klas 5-8 wykonały układ taneczny do piosenki „Dziwny ten świat”, następnie uczniowie prezentowali postaci żołnierzy przygotowane w formie plakatów, które po skończonej prezentacji zostały umieszczone na gazetce szkolnej.
    ------
Gminny Konkurs Piosenki

Everybody can sing.

 

Cieszymy się, że po raz kolejny nasza uczennica – Nicoletta Zduń (klasa VIII) reprezentuje naszą szkołę w konkursie wokalnym. Tym razem nie udało się stanąć na  podium, lecz mimo to, składamy Nicoli serdeczne gratulacje za udział w konkursie i godne reprezentowanie szkoły. Uczennica została nagrodzona oceną celującą z języka angielskiego oraz wzorową z zachowania.

oprac. Anna Totoś


    --------
 

               Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

 

4 marca  uczniowie  z klasy 7 i 8 naszej szkoły brali udział w Pieszym Rajdzie Tropem Wilczym Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowanym przez Szkołę Podstawową w Siedliskach. Naszej grupie patronował porucznik Jan Rodowicz ps.Anoda. Ponieważ miejscem spotkania był pobliski cmentarz na Garbku trasa naszego rajdu przebiegała od cmentarza wojskowego 159 Lichwin- Łazy do miejsca spotkania grup tj. 158 Tuchów -Garbek (Ogonówka)

 

 

oprac. B. Bujak
    ----------
  Klasa 2 na warsztatach ekologicznych zorganizowanych przez Pogórzańskie Stowarzyszenie Rozwoju dzieliła się swoją wiedzą, tworzyła własne prace i poznawała nowoczesne technologie ekologiczne. Było ciekawie i przyjemnie.
Dziękujemy.

oprac. Barbara Bujak
    ------------
 
W dniach 11-13.03.2019 r. odbędą się szkolne rekolekcje.
8.00 oglądanie filmu w szkole
9.00- 10.30 Msza święta.
Po zakończeniu nabożeństwq w kościele uczniowie ida do domu.
Jest możliwość opieki nad uczniami, ( według planu zajęć) którzy w tych dniach nie będą mieć opieki w domu.
    -----------------------
  Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w ogólnopolskim konkursie matematycznym Edi Panda,
który odbędzie się już na początku kwietnia .
Chętnych uczniów prosimy , by zgłaszali chęć udziału u pani Katarzyny Kujda.
Więcej informacji na http://www.edi.edu.pl/matematyka
 

 

-----------------

II Święto Tenisa Stołowego w Gminie Tuchów

Dnia  23 lutego 2019 roku w hali MOSiR w Tuchowie odbył się turniej tenisa stołowego pod nazwą II Święto Tenisa Stołowego w Gminie Tuchów.  Już po raz drugi do Tuchowa przyjechali tenisiści stołowi z 43 miejscowości, miast i miasteczek z całej Polski.
W  imprezie wzięło udział 108 zawodników. Turniej rozegrano na 18 stołach. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie Damian Zuzanna, Katarzyna Łątka, Krupa Mikołaj, Krupa Bartosz zajmując miejsca:

1.      Kat. MISTRZ Akademii Tenisa Stołowego W.B.M. KRUPA (2007 i młodsze) dziewczęta

Im. PROKOP Justyna - Piotrkowice

IIm. DAMIAN Zuzanna – Meszna Opacka

IIIm. CICHY Natalia - Piotrkowice

IVm. FIRLIT Anna – Jodłówka Tuchowska

2.      Kat. MISTRZ Akademii Tenisa Stołowego W.B.M. KRUPA (2007 i młodsi) chłopcy

Im. OSIKA Maciej – Jodłówka Tuchowska

IIm. BANDYK Miłosz - Piotrkowice

IIIm. KRUPA Mikołaj – Meszna Opacka

3.      Kat. MISTRZ Akademii Tenisa Stołowego W.B.M. KRUPA (2004-2006) dziewczęta

Im. FIRLIT Zuzanna – Jodłówka Tuchowska

IIm. ŁĄTKA Katarzyna – Meszna Opacka

IIIm. SARAD Paulina – Meszna Opacka

4.      Kat. MISTRZ Akademii Tenisa Stołowego W.B.M. KRUPA (2004-2006) chłopcy

Im. KRUPA Bartosz – Meszna Opacka

IIm. BANDYK Jakub - Piotrkowice

IIIm. SMOŁA Kamil - Tuchów

IVm. OSIKA Mateusz – Jodłówka Tuchowska

 

W kategoriach OPEN zajęli miejsca:

 

m. 7-8 Zuzanna Damian/24 zawodniczki

m. 5-6 Mikołaj Krupa/24 zawodników

m. 5-6 Bartosz Krupa/24 zawodników

m. 4  Katarzyna Łątka/8 zawodniczek

Gratulacje za godne reprezentowanie
    --------------------
 

REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLA

Publiczne Przedszkole w Mesznej Opackiej zaprasza dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat. Przedszkole oferuje zajęcia dodatkowe tj, nauka języka angielskiego, religia, logopedia, rytmika. Rodziców prosimy o zapisywanie dzieci w terminie

1.03.2019r. - 30.03.2019r. w godzinach  8:00-15:00

Tel. 146525581,  604 900 061

pliki do pobrania

-deklaracja o kontynuowaniu wychowania przedszkolnego

-wniosek o przyjecie do przedszkola




 

     
 
Klasa 5 na lekcji historii wcieliła się w średniowiecznych architektów, pod koniec zajęć można było  podziwiać wzniesione obiekty obronneUśmiech  


oprac.  Bernadet Bujak
    --------------
 

Turniej wiedzy pożarniczej 

We wtorek 19 lutego w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej na etapie szkolnym pt."Młodzież zapobiega pożarom".

Uczniowie pisali test w dwóch kategoriach wiekowych. 

Grupa I kl. 4-5

I miejsce - Mikołaj Krupa

II miejsce – Jakub Buczek

III miejsce – Zuzanna Damian

 

Grupa II kl. 7-8

I miejsce – Krzysztof Wiejacki

II miejsce – Bartosz Krupa

III miejsce - Oliwia Filar

 

Dziękujemy strażakom z OSP w Mesznej Opackiej za przeprowadzenie turnieju  nagrody i dyplomy.

A zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia na etapie gminnym.

  oprac. Piątek Lucyna

    --------------------
 
Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z zajęć języka polskiego w klasie V, podczas których uczniowie, 
z niewielką pomocą wychowawcy, przygotowali miniaturę teatralną pt. „Demeter i Kora”. 
Uczniowie samodzielnie przygotowali sobie stroje, rekwizyty, wymyślili i stworzyli dekorację oraz nauczyli się na pamięć krótkich ról. Wykonanie miniatury to wielki sukces naszych uczniów. BRAWO!
Aktorzy: I grupa: Łucja Cudek – Zeus, Zuzanna Damian – Demeter, Patrycja Filar – Kora, Sergiusz Zduń – Helios, Mikołaj Krupa – Hades. 
II grupa: Jakub Łątka – Zeus, Nikola Sajdak – Kora, Natalia Sarad – Demeter, Sergiusz Zduń – Helios, Dawid Zioło – Hades.

oprac. Anna Totoś
 

 

 
     
 

Fotorelacja z uroczystej Wigilii szkolnej  oraz Jasełek Bożonarodzeniowych.

Ostatni dzień przed przerwą świąteczną był niezwykle podniosły i wyjątkowy w naszej szkole. Wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami i Dyrekcją Szkoły brali udział w szkolnej Wigilii oraz oglądali dość nietypowe przedstawienie jasełkowe pt. „Będzie dobrze!”. Krótkie musicalowe widowisko przygotowali uczniowie klas IV – VIII wraz z wychowawcami, panią Anną Totoś oraz Bernadetą Bujak. Składamy serdeczne podziękowania uczniom, którzy zaangażowali się w przygotowanie przedstawienia, gratulujemy postawy i dziękujemy za przypomnienie o prawdziwych wartościach, jakimi człowiek powinien się kierować w życiu.  Ogromne podziękowania kierujemy do Rodziców, którzy pomogli zarówno w przygotowaniu jasełek (zorganizowali wspaniałe stroje dla swoich dzieci, pomogli zgromadzić potrzebne rekwizyty do dekoracji), jak i w urządzeniu Wigilijnej uczty.

Spotkanie wigilijne uświetniły występy naszych uczennic, które zaśpiewały świąteczne utwory.  Wcześniej wykonywały je na Gminnym Konkursie Obcojęzycznej Piosenki Świątecznej
w Tuchowie, gdzie zajęły: Nicoletta Zduń III miejsce (w kategorii klas VII – VIII oraz III gimnazjum) oraz Natalia Sarad – wyróżnienie (w kategorii klas IV – VI). Dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły i życzymy kolejnych sukcesów.

 

Opracowała : Anna Totoś

   
  Zdrowych spokojnych i pełnych rodzinnego ciepła świąt Narodzenia Pańskiego.
 Odpoczynku od codziennego zabiegania oraz chwili zadumy.
Wszelkiej pomyślności w Nowym Roku oraz spełnienia w życiu osobistym i zawodowym
życzy
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne


     
 

100 piątek na stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę

 

Od 24 września do 9 listopada 2018 roku w naszej szkole trwała akcja „100 piątek na stulecie niepodległości” związana z obchodami setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Uczniowie w tym czasie, w zespołach klasowych, starali się wspólnym wysiłkiem i solidną nauką zdobyć sto ocen bardzo dobrych. Uczniowie – liderzy klasowych rankingów mieli obiecane nagrody, co jeszcze bardziej zmotywowało ich do intensywnego wysiłku.

 W klasie II najwięcej piątek zdobył Antoś, w klasie IV Ksawery, w V – Mikołaj,  VI– Bartek,  a w VIII –Klaudia.  Najwięcej piątek zdobyła klasa V, która bardzo ambitnie podeszła do zadania i podniosła sobie poprzeczkę z progu stu na dwieście piątek. Klasie tej udało się uzbierać 278 ocen bardzo dobrych. Mniej liczna, za to równie pracowita klasa II zdobyła 187 piątek. Na trzecim miejscu z 118 piątkami znalazła się klasa VII. Pozostaje mieć nadzieję, że koniec akcji nie będzie równoznaczny z końcem wysiłków naszych uczniów, a międzyklasowa, zdrowa rywalizacja będzie trwać nadal.

    ----------------
 
,,Mikołajowy worek” M. Terlikowska
 
Mikołajki mogą być jak z bajki ...
Dla każdego!
Dla Tomka, dla Majki,
Dla Agnieszki, dla Piotrka, Łukasza ...
Więc uwaga!
Dziś Mikołaj zaprasza!
Już jest!
Z workiem!
A  w worku – prezenty.
Ciężko ...
Pewnie się zmęczył nasz święty ...
Kto pomoże?
Spójrzcie, ktoś podbiega!
Nasz Miś!
Mały, kochany kolega.
Podparł worek łapkami, ze hej!
-Mikołaju, czy teraz ci lżej?

Dnia 5 grudnia przybył do naszej szkoły święty Mikołaj. Dzieci z utęsknieniem czekały na te chwile. Każdy lubi dostawać prezenty, prawda?

.

    ----------
  Andrzejki szkolne 2018

Wtorkowe popołudnie i wieczór 27 listopada upłynął naszym uczniom na zabawie , wróżbach ,tańcu. Andrzejkowa impreza rozpoczęła się od zabawy klas 4 i 5 , potem dołączyła młodzież, która bawiła się do godziny 19.00. Były ciasteczka z wróżbami przygotowane przez uczniów i rodziców, serduszka z imionami przyszłych wybranków i wybranek serca , w kubkach czaiła się obietnica bliższej lub dalszej przyszłości. Starsi uczniowie urządzili też familiadę rywalizując w drużynach , sprawdzając swoją wiedzę , pamięć i refleks. Czas umilali tańcem, wspólnym śpiewaniem przebojów i oczywiście pysznymi przekąskami przygotowanymi przez rodziców.


Dziękujemy Radzie Rodziców za przygotowanie poczęstunku dla dzieci i młodzieży.


 Zapraszamy na fotogalerię.
    ---------------------------------
  Igrzyska Młodzieży Szkolnej. Tenis stołowy.

Pasja...." Jeżeli nie masz pasji, to znaczy, że marnujesz swój czas"..

Miło nam poinformować , że nasi uczniowie wzięli udział w Igrzyskach Młodzieży Szkolnej w tenisie stołowym. Można powiedzieć, że to ich pasja, więc z pewnością czasu nie marnują. Poniżej przedstawiamy  wyniki w poszczególnych kategoriach.

GRATULUJEMY!!!

   

1. Igrzyska Młodzieży Szkolnej. Tenis stołowy dn. 13.11.2018r. MOSiR Tuchów. Rocznik 2005 i starsze.

drużynowo - awans na półfinały powiatowe w Zakliczynie
kat (ch) I m - Siedliska
kat (dz) I m - Jodłówka Tuchowska

kat (dz) IV m - Meszna Opacka (Nicoletta Damian i Filar Oliwia)

kat. (ch) V m – Meszna Opacka (Krupa Bartosz: start jednego zawodnika)

Indywidualny awans na półfinały powiatowe w Zakliczynie 19.11.2018r.

Kat. dziewcząt: (19os.)

III m. Damian Nicoletta (Meszna Opacka 15pkt.)

 Kat. chłopców: (18os)

IV m. Krupa Bartosz (Meszna Opacka 18pkt.)

2. Igrzyska Młodzieży Szkolnej. Tenis stołowy dn. 15.11.2018r. MOSiR Tuchów. Rocznik 2006 i młodsze.

.

drużynowo - awans na półfinały powiatowe w Szerzynach 22.11.2018r.

kat (ch) I m - Piotrkowice

kat (dz) I m - Meszna Opacka (Zuzanna Damian 12pkt. i Katarzyna Łątka 17pkt.)

ps. kat. (ch) II m – Meszna Opacka (Jakub Łątka 12pkt. I Krupa Mikołaj 21pkt.)

 

Indywidualnie - awans na półfinały powiatowe w Szerzynach 20.11.2018r.

 

Kat. dziewcząt: (21os.)

III m. Łątka Katarzyna (Meszna Opacka 17pkt.) 

Kat. chłopców: (21os)

I m. Krupa Mikołaj (Meszna Opacka 21pkt.)

Półfinały powiatowe termin 19 i 20.11.2018r.: w każdej kategorii startowało po 32 zawodników i zawodniczek.

Udział w półfinałach indywidualnych naszych uczniów: Zakliczyn, Szerzyny

Miejsce 9-12: Nicoletta Damian, Bartosz Krupa, Katarzyna Łątka (3 wygrane, 2 przegrane)

Miejsce 17-24: Mikołaj Krupa (1 wygrany, 2 przegrane)

Półfinał powiatowy: (7 drużyn) -  23.11.2018r. Szerzyny - skład drużyny:

Zuzanna Damian, Katarzyna Łątka - Miejsce 4Indywidualny awans na półfinały powiatowe w Zakliczynie 19.11.2018r.
Kat. dziewcząt: (19os.)
I m. Firlit Zuzanna (Jodłówka Tuchowska)
II m. Firlit Alicja (Jodłówka Tuchowska)
III m. Damian Nicoletta (Meszna Opacka)
IV m. Galus Justyna (Tuchów)Kat. chłopców: (18os)
I m. Stefan Igor (Tuchów)
II m. Hudyka Dawid (Siedliska)
III m. Martyka Igor (Siedliska)
IV m. Krupa Bartosz (Meszna Opacka)

 
     
 

--------------------------------

Wycieczka historyczna do Oświęcimia.

 

“Ludzie ludziom zgotowali ten los”.( Z. Nałkowska -motto “Medalionów”.)

 

            Na zakończenie projektu  “Meszna dla niepodległej” 13 listopada 2018 roku uczniowie klasy siódmej i ósmej wraz z wychowawczynią, rodzicami oraz Panią Anną Totoś   pojechali się do Oświęcimia. Wycieczka o tematyce historycznej była pomysłem uczniów, którzy omawiając na historii , języku polskim zagadnienia związane z II wojną światową, szczególnie zainteresowali się losem Polaków w czasie okupacji niemieckiej i sowieckiej, okrutnym traktowaniem więźniów w obozach koncentracyjnych.

Młodzież zwiedziła tereny byłego obozu zagłady w Auschwitz – Birkenau, mogli zobaczyć miejsca, gdzie mieszkali więzniowie, gdzie byli mordowani. Słuchając wykładu przewodnika, poszerzyli swoją wiedzę  o tym szczególnym  miejscu, o rozgrywających się tu tragediach. Zwiedzających było sporo, m.in.zagraniczna wycieczka młodzieży żydowskiej, która przyjechała oddać hołd swoim rodakom- ofiarom holocaustu. |Mieliśmy okazję zetkąć się z kulturą judaizmu słuchając modlitw, śpiewanych przez nich pieśni. Nasza grupa została pochwalona za godne zachowanie w miejscu pamięci.

            Po przyjeździe  uczniowie klasy ósmej  wypowiadali się na temat obozu - muzeum : “To miejsce nie jest straszne, przerażającym czyni je nasza świadomość i wiedza o tym co się tam działo”.

 

Dziękujemy serdecznie Pani Agnieszce Damian za wykonanie i udostępnienie zdjęć z wycieczki.

 

 

Oprac. Bernadeta Bujak

    --------------------------------------
  Łowczówek 2018
    -----------------------------------
 

100-lecie odzyskania niepodległości. Sprawa bliska sercom wszystkich Polaków

Niepodległa od 100 lat- uczniowie Szkoły Podstawowej w Mesznej Opackiej świętują setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. (A.D 2018 )



Jubileuszową rocznicę uzyskania wolności przez naszą Ojczyznę postanowiliśmy uczcić inaczej niż co roku. Korzystając z pięknej listopadowej pogody uczniowie oraz nauczyciele udali się na cmentarz wojenny nr 158 (Garbek – Tuchów), by tam o godzinie 11.11 odśpiewać wspólnie hymn państwowy. Następnie rozpoczęła się uroczysta akademia, której scenariusz nawiązywał do historii wyzwolenia kraju, ale także wzbudzał refleksje dotyczące patriotyzmu i systemu wartości współczesnej młodzieży. Te żywe lekcje historii to drogowskazy dla zagubionych w elektronicznych gadżetach ludzi początku XXI wieku. Szczególnie wymowne były sceny, w których chłopcy grający poległych żołnierzy leżeli obok spoczywających w grobach bohaterów walczących przed stu laty o wolną Polskę.


Serdecznie dziękujemy za współpracę strażakowi z OSP w Mesznej Opackiej Panu Florianowi Orłowowi za udostępnienie i  obsługę przenośnego sprzętu nagłaśniającego niezbędnego do przeprowadzenia uroczystości w terenie.




Oprac. Bernadeta Bujak

 

 
    ------------------------------------------
  Moje hobby !!!
Jak każdy człowiek , tak i uczeń naszej szkoły- Bartosz ma swoje zainteresowania , pasje oraz hobby . Od dawna interesuje się wszystkim, co związane jest ze strażą pożarną.  Sprawia mu to ogromną przyjemność , dlatego postanowił podzielić sie swoją wiedzą i umiejętnościami.

“Każdy ma jakiegoś bzika, każdy jakieś hobby ma,

a ja w domu mam chomika, kota, rybki oraz psa”. (Fasolki)

A jakie jest Twoje hobby?zapytałam uczniów naszej szkoły.

Jako pierwszy zaprezentował swoje hobby Bartosz Krupa z klasy VII.


    -----------------------------------------
 

Dzień głośnego czytania- 31.10.2018 r.

Dzieci z klasy 2 wraz z  wychowawczynią -Panią Basią Bujak zaprosiły dzieci z przedszkola i zerówki do swojej klasy,  gdzie odbywał się Dzień Głośnego Czytania. Pani Dyrektor przeczytała opowiadanie, którego bohaterem był Lisek - jeden z biedronkowych świeżakow. Dzieci wysłuchały historyjki z zainteresowaniem, a potem rozwiazywały zagadki przygotowane przez Panią Basię.

    -----------------------------------------------
 

Meszna dla niepodległej – spotkanie patriotyczne

 

Zbliża się setna rocznica odzyskania niepodległości, życie w wolnym kraju jest darem naszych przodków walczących o pokój, suwerenność i lepsze jutro w wolnej ojczyźnie.

17 października 2018 roku uczniowie , nauczyciele Publicznej Szkoły Podstawowej oraz mieszkańcy Mesznej Opackiej wspólnie świętowali wywalczoną przed stu laty wolność.

Pani Dyrektor – Urszula Hajduga rozpoczęła uroczyste spotkanie zapraszając  na część artystyczną. Uczniowie recytowali wiersze patriotyczne , wykonywali utwory muzyczne o tematyce niepodległościowej. Następnie wszyscy zebrani utworzyli z biało- czerwonych kartek żywą flagę.

Kolejnym punktem imprezy patriotycznej był uroczysty polonez zatańczony przez zebranych na szkolnym boisku. Ten staropolski taniec łączący pokolenia również przypomniał o tym szczególnym i podniosłym celu spotkania.

Po części artystycznej , korzystając z pięknej pogody , wszyscy usiedli przy ognisku    śpiewając znane, popularne pieśni patriotyczne. Zapadający zmrok ,blask ognia, wspólny śpiew tworzyły niecodzienną atmosfę spotkania.

 

Oprac. Bernadeta Bujak

 

 

 

Dziękujemy organizatorom, Pani Dyrektor, Pani Barbarze Bujak oraz Radzie Rodziców za  mozliwość wspólnego świetowania setnej rocznicy odzyskania niepodległości.

   
-------------------------------------------
  Akademia z okazji
 Dnia Edukacji Narodowej

15.10.2018

     
 
 

Wycieczka śladami historii-10.10.2018 r.
“Cudze chwalicie,swego nie znacie”- z tymi słowami  na ustach postanowiliśmy uczcić 100 lecie odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości i poznać naszą małą Ojczyznę, która jest na wyciągnięcie ręki a przez wielu nieznana. Zatopieni w porannej mgle śpiewając Pierwszą Brygadę udaliśmy się do naszych legionistów którzy za miejsce wiecznego spoczynku obrali sobie Łowczówek oddalony zaledwie 5 km od naszej szkoły. Każdy z nas mógł się przez tę chwilę poczuć jak żołnierz.Do boju poprowadził nas przewodnik Pan Piotr, który może ku zaskoczeniu niektórych wydawał rozkazy jak w czasie tamtej pamiętnej wigilijnej nocy 24 grudnia 1914 roku. My wyszliśmy z okopów bez ubytków, inni w tym miejscu zostawili to co mieli najcenniejszego czyli własne życie i dlatego winniśmy im pamięć i cześć. Kolejno udaliśmy się na Górę Wał  zostawiając na inną okazję słynny Cmentarz w Lichwinie Głowę Cukru. Minęliśmy Jurasówkę ze stokiem narciarskim i tęsknym wzrokiem spojrzeliśmy na łąkę która w zimie służy nam jako stok narciarski i udaliśmy się w dół do Zakliczyna - gdzie podziwialiśmy piękną starą zabudowę i opowiadaliśmy o święcie fasoli.Znów postanowiliśmy się wzbić wyżej udając się do Matki Bożej Niezawodnej Nadziei.Republica Dominicana to państwo w państwie tam poznaliśmy historię Batalionu Barbara,a także historię tego miejsca założonego przez o. Jana Górę w miejscu zapomnianym i prawie wyludnionym po represjach ze strony okupanta. Będąc na szczytach postanowiliśmy się wzbić jeszcze wyżej bo na mającą 23 metry wieżę widokową w Bruśniku skąd roztaczał się przepiękny widok 360 stopni. Patrząc na północ zobaczyliśmy Kościółek w Mesznej Op.natomiast na południe majestatyczną G.Chełm.Tatry tym razem zakryły swoje wdzięki przed nami zapraszając na kolejne wycieczki. Po drodze Pan Piotr opowiadał o  nietoperzu Podkowcu - dzięki któremu możliwa jest renowacja starych kościółków.W dzień jednak żadnego Podkowca nie udało nam się spotkać, za to w Skamieniałym mieście niektórzy pozwolili sobie na chwilę szaleństwa i kupili pluszowego podkowca czy też gumowego węża. Z górki na pazurki przez rzekę Biała do Ciężkowic gdzie czekał na nas Mąż Stanu, filantrop, premier Ignacy  Jan Paderewski siedząc przy fortepianie w pięknym jesiennym słońcu.Po wyprawie miło było wrócić i odpocząć przy ognisku z kiełbaskami by za moment stanąć do boju o nagrody przygotowane przez Pana Piotra naszego przewodnika.Cała wycieczka prowadzona była z elementami animacji która dała możliwość czynnego udziału każdego z uczestników zgodnie z zasadą im więcej zmysłów angażujemy w procesie uczenia się tym więcej zapamiętujemy. Do zobaczenia na kolejnych wycieczkach!!! ( Oto fotorelacja)

oprac. mgr Dorota Mieszczakowska.
  ----------------------------------


Dziękujemy Rodzicom naszego ucznia,
za zakup stojaków na rowery

Serdecznie dziękujemy Panu Zygmuntowi
za obdarowanie naszej szkoły piłkami plażowymi.





W ramach realizacji projektu LIFE pn. "Wdrażanie Programu ochrony powietrza dla województwa małopolskiego - Małopolska w zdrowej atmosferze" współfinansowanego ze środków ProgramuLIFE Unii Europejskiej dla naszego przedszkola został przekazany przez Marszałka Województwa Małopolskiego  oczyszczacz powietrza.
   
 
Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się
 3 września 2018 r. ( poniedziałek) o godz. 8.00
Mszą św. w Kaplicy w Mesznej Opackiej.
Po Mszy św. około godz. 9.00 nastąpi uroczyste przywitanie
 uczniów i rodziców w szkole.

Nasze przedszkole będzie otwarte od 3 wrzesnia 2018 r. w godzinach 7.00-16.30.
Serdecznie zapraszamy.

   

Uroczyste zakończenie roku szkolnego

22 czerwca – to dzień, na który czekali wszyscy uczniowie . Już od rana temperatura przypomniała nam, że lato w pełni i pora opuścić szkolne mury. W ostatni dzień roku szkolnego uczniowie, wraz z rodzicami, przybyli do szkoły, aby odebrać świadectwa. Najlepsi odebrali je w czasie uroczystości z rąk Pani Dyrektor. Pozostali z rąk wychowawców. I wreszcie nadszedł najbardziej wyczekiwany moment: nagrody  i…. WAKACJE !!!!

 

KLAUZULA INFORMACYJNA

pliki_menu/galeria 2017-2018/maj 18/RODO/SZKOŁA Klauzula informacyjna.docx

   




Obchody Światowego Dnia Ziemi – 23.04.18r.

W tym roku obchody Dnia Ziemi w naszej szkole miały formę happeningu - najpierw odbył się konkurs na mundurek szkolny wykonany z materiałów ekologicznych i surowców wtórnych, podczas którego nasi uczniowie zaprezentowali swoje pomysłowe i bogato zdobione stroje, a następnie sadziliśmy wspólnie, całą społecznością uczniowską, kwiaty. Doniczki z kwiatami, umieściliśmy w miejscach dla nas ważnych - na cmentarzu wojskowym, pod przydrożnymi kapliczkami i przy szkole, by ozdabiały otoczenie. Zdjęcia z tego wydarzenia można obejrzeć w galerii, do czego serdecznie zachęcamy.

Happy St. Patrick’s Day

W tym roku szkolnym – po raz pierwszy -  uczniowie z nauczycielami w naszej szkole świętowali Dzień Św. Patryka. Uroczyste obchody miały miejsce 16. 03. 2018r. W szkole zagościł kolor zielony, co więcej każdy uczeń miał na głowie piękny „irlandzki” kapelusz. Podczas szkolnej imprezy uczniowie poznali kilka faktów z życia św. Patryka, dowiedzieli się wielu informacji o Irlandii, poznali symbole tego państwa, brali udział w konkursie na najpiękniejszy kapelusz, losowali szczęśliwą koniczynkę, oglądali pokaz tańca irlandzkiego i słuchali tradycyjnej irlandzkiej muzyki. 

Serdeczne podziękowania składamy uczniom i ich rodzicom za wkład pracy w przygotowanie strojów oraz cudownych kapeluszy. Dziękujemy również pani Dyrektor za ufundowanie nagród za najpiękniejsze kapelusze. Wyniki prezentują się następująco: I miejsce – Antoni Galas, II miejsce – Cyprian Ciszek, III miejsce – Sergiusz Zduń. Dodatkowo wyróżnieni zostali: Nicoletta Zduń oraz Aleksandra Pypeć. Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii.

   



 Nasza Pracownia Językowa

Z przyjemnością informujemy, że od jakiegoś czasu nasza szkoła wyposażona jest w nowoczesną Pracownię Językową, w której znajduje się 10 stanowisk dla uczniów oraz dwa dla nauczyciela. Dzięki staraniom naszej pani Dyrektor dzieci będą mogły efektywniej i z większą ciekawością  uczyć się języków obcych. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć prezentujących pracownię.




Gratulacje!!!

Kolejny raz uczniowie naszej szkoły brali udział w Gminnym Konkursie Ortograficznym organizowanym przez Szkołę Podstawową w Lubaszowej. Reprezentowało nas dwóch uczniów klasy IV : Dawid Zioło oraz Robert Orlik. Chłopcy pisali dyktando
w kategorii klasy IV – VI.
  Z wielką przyjemnością informujemy, że Dawid Zioło zajął IV miejsce (ex aequo z innymi uczniami). Serdeczne gratulacje składamy zarówno Dawidowi, jak i Robertowi i dziękujemy za godne reprezentowanie naszej szkoły podczas konkursu.

Opracowała: Anna Totoś

Konkurs- zdjęcia cd.

Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Publicznej Szkole Podstawowej w Mesznej Opackiej.

 

1 marca obchodzimy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W naszej szkole  zorganizowany został z tej okazji konkurs wiedzy o żołnierzach niezłomnych oraz krótki program artystyczny.

W konkursie wzięło udział  siedmioro uczniów z klas 4-7. Uczestnicy  odpowiadali na wylosowane pytania, błąd lub brak odpowiedzi był szansą dla rywali. Uczniowie solidnie przygotowali się do konkursu i przekazali dużo informacji o życiu Witolda Pileckiego czy  Danuty Siedzikówny.  Poziom wiedzy był wyrównany . Po  kilkunastominutowej rywalizacji  zwycięzcą został Bartosz Krupa z klasy 6,

Drugie miejsce ex aequo zajęli  Oliwier Baran i Nicoletta Zduń z klasy 7, trzecie miejsce ,również  równorzędnie ,uczniowie klasy 4 – Mikołaj Krupa i Zuzanna Damian. Gratulujemy wszystkim uczestnikom. 

                                                                                                                                                    Oprac. B. Bujak




REKRUTACJA DO PRZEDSZKOLA

Publiczne Przedszkole w Mesznej Opackiej zaprasza dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat. Przedszkole oferuje zajęcia dodatkowe tj, nauka języka angielskiego, religia, logopedia, rytmika. Rodziców prosimy o zapisywanie dzieci w terminie 12.03.2018r. - 30.03.2018r. w godzinach  8:00-15:00

Tel. 146525581,  604 900 061

Pliki do pobrania:

pliki_menu/galeria 2017-2018/Luty 18/rekrutacja przedszkole pliki/[P3] Wniosek o przyjęcie do Przedszkola (3).docx

pliki_menu/galeria 2017-2018/Luty 18/rekrutacja przedszkole pliki/Deklaracja_kontynuowania_wych_przedszkolnego (4).doc

   

W drugim tygodniu ferii uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w X DZIECIĘCYCH IGRZYSKACH SPORTOWYCH DLA ŚWIETLIC OPIEKUŃCZO - WYCHOWAWCZYCH GMINY TUCHÓW w tenisie stołowym i halowej piłce nożnej.





 

Zabawa karnawałowa

6 lutego uczniowie naszej szkoły świętowali zakończenie karnawału oraz witali zbliżające się ferie zimowe, więc były  powody do radości.  Do południa zabawę karnawałową miały przedszkolaki oraz uczniowie młodszych klas, natomiast młodzież bawiła się od godziny 16.00. Tańce w rytm muzyki urozmaicane były zabawami  i konkursami.  Nicoletta Damian z  klasy 7 zainicjowała konkurs karaoke dla chętnych grup i sama ufundowała nagrody, za co została nagrodzona gromkimi brawami.  Zwycięzcami zostali chłopcy z klasy 4  Dawid Zioło, Sergiusz Zduń , Mikołaj Krupa oraz Tymek Cudek z klasy 6. Humory dopisywały , tylko czasu zabrakło na wszystkie przygotowane zabawy.

Uczniowie nie tylko tańczyli, ale także chętnie śpiewali wspólnie z wokalistami. W chwilach wytchnienia  młodzież mogła degustować przygotowane przez rodziców smakołyki.  Rozrywka  i odpoczynek od obowiązków szkolnych, to  dobry wstęp do rozpoczynających się niebawem ferii.

                                                                                        Oprac.   B. Bujak

pliki_menu/galeria 2017-2018/Luty 18/Ferie w szkole/DYŻURY.odt

Turniej wiedzy pożarniczej

W środę 31 stycznia w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej na etapie szkolnym pt."Młodzież zapobiega pożarom".

Uczniowie pisali test w dwóch kategoriach wiekowych. 

Grupa I kl. 4-6 

I miejsce - Bartosz Krupa

II miejsce - Mikołaj Krupa

III miejsce - Aleksandra Pypeć

 

Grupa II kl. 7

I miejsce - Klaudia Steindel

II miejsce - Eryk Lech

III miejsce - Oliwia Filar

 

Dziękujemy strażakom z OSP w Mesznej Opackiej za przeprowadzenie turnieju, piękne nagrody, dyplomy oraz nagrody pocieszenia dla wszystkich uczestników.

A zwycięzcom gratulujemy i życzymy powodzenia na etapie gminnym.

 

   

„Hej kolęda, kolęda!”

Słów kilka o meszniańskim wieczorku kolęd – 19. 01. 2018 r.

Po raz drugi w naszej szkole odbył się wieczór kolędniczy, na którym stawili się licznie uczniowie, nauczyciele, a przede wszystkim  mieszkańcy Mesznej Opackiej. Przy akompaniamencie saksofonu (Anna Mortek) i organów (Sławomir Łazarek) zostały wykonane najpiękniejsze polskie kolędy – te same, których słowa i linię melodyczną każdy z nas zna od dziecka, na jakich, obok Ewangelii,  wykształtowały się nasze wyobrażenia o  Narodzeniu Pańskim, w końcu te,  które najbardziej zapadają w serca… Wspólnym śpiewem uczciliśmy pamięć o narodzonym Bożym Dziecięciu, a podczas przerwy mieliśmy okazję porozmawiać przy kawie, herbacie i słodkościach.  Jako społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej dziękujemy wszystkim, którzy zaszczycili nas swoją obecnością. Mamy nadzieję, że spotkamy się na kolejnym kolędowaniu za rok…

 

Teatr dla Młodego Widza

 

Tuż po Nowym Roku uczniowie klas czwartej , szóstej i siódmej Publicznej Szkoły Podstawowej w Mesznej Opackiej wybrali się na spektakl pt. “Ania z Zielonego Wzgórza” do krakowskiego Teatru Groteska. Sztuka okazała się interesująca zarówno dla dzieci młodszych, jak i tych starszych. Opowieść o sierocie - Ani Shirley została przedstawiona przez znakomitych aktorów, którzy przekazali młodym widzom główną myśl powieści L. M. Montgomery - potrzebę dobroci, akceptacji, przyjaźni i miłości. Młoda, przebojowa dziewczyna, nie traci wiary w ludzi, co więcej, swoim pozytywnym nastawieniem podbija serca swoich nowych opiekunów oraz wszystkich, którzy ją otaczają. Główna bohaterka
z jednej strony potrafi rozbawić widza, z drugiej wzrusza, rozczula, skłania do refleksji. Uczniom podobało się również wprowadzenie do spektaklu elementów musicalowych, które niezwykle ubogaciły inscenizację.
A oto krótkie sprawozdania naszych uczniów:

 

 

W środę  10  stycznia 2018 roku o godz 8:50 uczniowie naszej szkoły wraz
z wychowawcami pojechali busem do Teatru Groteska w Krakowie na spektakl pt “Ania
z Zielonego Wzgórza”. Przyjechaliśmy wcześniej, więc  zatrzymaliśmy się w kawiarni, która znajdowała się w tym samym budynku co  teatr. Mieliśmy kilka chwil dla siebie. Czas szybko minął, więc udaliśmy się na przedstawienie. Gdy zajęliśmy swoje miejsca, usłyszeliśmy komunikat o poprawnym zachowaniu. Wszyscy z niecierpliwością czekali na widowisko opowiadające nam o losach sieroty - Ani Shirley,  która przybyła na Zielone Wzgórze do Mateusza i Maryli. Miała tam wiele przygód, były momenty bardzo śmieszne, ale były też chwile smutne. Ania to przebojowa dziewczyna. Dzięki niej dowiedziałem się jakie mogą być skutki uboczne, gdy pomylimy wino z sokiem malinowym oraz że rude włosy w porównaniu
z zielonymi nie są takie złe. Ania bardzo dużo śpiewała – pięknie. Wiedziałem, że brakuje jej ciepła i przyjaźni. Dowcipne teksty sprawiły, że czas przedstawienia szybko dobiegł końca, a ja chętnie bym tam jeszcze pozostał. Z niecierpliwością czekam na kolejny wyjazd do teatru.  Sergiusz Zduń – uczeń klasy IV

 

Dnia 10. 01. 2018r. pojechałem z klasą i innymi uczniami z mojej szkoły do Teatru Groteska w Krakowie. Aktorzy przedstawiali sztukę „Ania z Zielonego Wzgórza”.

Najbardziej podobała mi się gra aktora, który był Mateuszem. Bardzo zabawne okazały się jego słowa „Czy ja wiem… chyba nie” powtarzane w każdej sytuacji. Podziwiam pracę aktorów, ponieważ trudno jest zagrać kogoś innego. Mikołaj Krupa – uczeń klasy IV

 

 

Oprac. Anna Totoś

   

 

SZKOLNY KONKURS POLSKICH KOLĘD I PASTORAŁEK

17 stycznia odbył się w naszej szkole "Szkolny konkurs polskich kolęd i pastorałek". Uczniowie wszystkich klas mogli zaprezentować swój talent muzyczny w dwóch kategoriach. Kategoria I: klasy I - III SP i kategoria II: klasy IV - VII SP. Uczniowie nie tylko śpiewali, ale również grali na instrumentach. Mogliśmy usłyszeć piękne kolędy i pastorałki m. in. "Gdy śliczna panna", "Lulajże Jezuniu", "Był pastuszek bosy" i wiele innych. 

Komisja (Pani Anna Totoś i Pani Anna Mortek) przyznała następujące miejsca.

W klasach I - III SP I miejsce zdobył Nikodem Barwacz (kl. I), II miejsce zdobył duet Julita Piktas i Natalia Augustyn (kl. I), III miejsce ex aequo zdobyli Antoni Galas (kl. I) i duet Jakub Buczek oraz Ksawery Baran (kl. III).

W klasach IV - VII SP I miejsce ex aequo zdobyła Natalia Sarad (kl. IV) oraz Nicoletta Zduń (kl. VII), II miejsce zdobył duet Katarzyna Łątka (kl. VI) i Zuzanna Damian (kl. IV), III miejsce zdobył Sergiusz Zduń (kl. IV).

Wszystkim zwycięzcom i uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy!!!

 

Uczniowie naszej szkoły 24.01.2018r. mieli żywą lekcję przyrody. Jej tematem były płazy. Prowadzący opowiedział o ich cechach charakterystycznych, sposobie życia i odżywiania. Uczniowie mogli zobaczyć także niektórych przedstawicieli płazów, min. największą żabę świata.

 

GDZIE SĄ DZIADKOWIE,  TAM JEST RADOŚĆ  ŻYCIA.

Jaki dzisiaj dzień wesoły - najprawdziwsze święto!
Widzę Babcię tak szczęśliwą – pięknie uśmiechniętą.
Dziadek taki elegancki pięknie ogolony,
To dla Babci – mojej Babci czyli swojej żony !

 

Święto Babci i Dziadka jest niezwykłym dniem, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla Babć i Dziadków. To dzień pełen uśmiechów, wzruszeń, łez i radości. Mimo mroźnej pogody zacni Goście licznie przybyli na tą uroczystość,  podczas której ich wnuczęta zaprezentowały się w programach specjalnie dla nich przygotowanych.  Przy słodkim poczęstunku przygotowanym przez rodziców uczniów naszej szkoły i przedszkola, szanowni Goście obejrzeli Jasełka, wysłuchali piosenek oraz obejrzeli Bajkowe przedstawienie, w którym wystąpiły dzieci przedszkolne. Na koniec wnuczęta wręczyły swoim Babciom i Dziadkom upominki, dziękując im po prostu za to, że z nimi są.

           Wszystkim Babciom i Dziadkom życzymy samych radosnych chwil !!!

UWAGA KONKURS !!!

1.      Ochotnicza Straż Pożarna  Meszna Opacka ogłasza konkurs na LOGO Bezpiecznych Ferii z OSP Meszna Op.

2.      Konkurs skierowany jest do dzieci ze Szkoły Podstawowej w M. Op. od klas I-VII.

3.       Logo może być wykonane dowolną techniką.

4.       Logo musi zawierać następujące elementy:

ü  nazwę Bezpieczne Ferie z OSP Meszna Opacka,

ü atrybut strażacki,

ü datę I Bezpiecznych Ferii z OSP,

ü rysunek, który kojarzy Wam się z bezpieczeństwem + cecha charakteru,

ü ulubiona konkurencja, w której brałeś udział podczas Bezpiecznych Ferii z OSP.

5.   Prace należy składać u Dyrekcji Szkoły Podstawowej do końca stycznia.

6.   Niezależne Jury wybierze najciekawszą pracę.

 

 

Zwycięska praca zostanie nagrodzona i będzie corocznie reklamować nasze zajęcia podczas ferii zimowych z OSP.

 

Wszyscy uczestniczy otrzymają dyplomy i upominki

 za udział w konkursie.

   

Jeszcze chwilka, jeszcze kroczek i wejdziemy w Nowy 2018 Roczek!

 Z okazji zbliżającego się Sylwestra, Dyrekcja szkoły życzy wszystkim uczniom, rodzicom, nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi, aby zbliżający się Nowy Rok wypełniała życzliwość, radość i satysfakcja. Niech każdy dzień będzie wyjątkowy, pogodny, pełen zdrowia i radości oraz zapału do nauki. Pamiętajmy, że nadchodzący Nowy Rok, to nie tylko okres radości, ale również zadumy nad tym co minęło i nad tym, co nas czeka. Tak wiec dużo optymizmu i wiary w pogodne jutro. SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU 2018!!!

Odwiedza nas Mikołaj!

W tym roku nasi uczniowie byli bardzo grzeczni, co zaowocowało wizytą zacnego gościa w naszej szkole – Świętego Mikołaja. Wszystkie dzieci, te małe i duże, zostały obdarowane prezentami. Święty Mikołaj również otrzymał prezent od naszych uczniów, którzy przygotowali dla niego wspaniałe przedstawienie ukazujące życie małego chłopca, który spotyka na swojej drodze różnych ludzi, a przez te spotkania uczy się dobroci oraz  miłości do drugiego człowieka. Składamy serdeczne podziękowania paniom: Izabeli Sroka, Renacie Gut oraz Sylwii Krogulskiej za przygotowanie widowiska. Wyrazy uznania należą się przede wszystkim naszym uczniom, którzy pięknie odegrali swoje role. Dziękujemy również Mikołajowi za jego obecność w tym szczególnym dniu i czekamy na kolejne spotkanie w przyszłym roku.

Andrzejki

St. Andrew’s Day – to dzień patrona Szkocji. Każdego roku w ostatni dzień listopada obchodzi się dzień świętego Andrzeja. Uczniowie naszej szkoły i w tym roku postanowili uroczyście spędzić ten wyjątkowy czas bawiąc się, tańcząc, śpiewając. Tego wieczoru, również miłośnicy wróżb mogli spróbować odgadnąć, co czeka ich w najbliższej przyszłości. W wyśmienitej zabawie brali udział uczniowie klas IV – VII. Każdy miał okazję wziąć udział w konkursach i wróżbach, które  przygotowała pani Dorota Mieszczakowska. W imieniu wszystkich uczniów składamy podziękowania pani Dorocie za poprowadzenie zabawy oraz zadbanie o niesamowity nastrój imprezy. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

„W świecie Mikołajka” – konkurs przedmiotowy z języka polskiego

 w klasie IV.

Sympatyczny urwis, klasowy  łobuz, prymus, Indianin, policjant, dwie urocze dziewczynki, kosmita, niebywale cierpliwa Pani Nauczycielka i wreszcie nielubiany Rosół – oto przykłady postaci, w które wcielili się uczniowie klasy IV, prezentując sylwetki bohaterów lektury szkolnej pt. „Mikołajek”. 24 listopada klasa IV brała udział w konkursie
z języka polskiego, którego celem było sprawdzenie znajomości omawianej lektury. Uczniowie zostali podzieleni na trzy drużyny, które rywalizowały ze sobą w różnych konkurencjach. Niektóre z nich to: rozwiązanie krzyżówki, szukanie synonimów do podanych wyrazów, łączenie postaci z rekwizytami, pytania grupowe, pytania indywidualne, nadawanie tytułów obrazkom i wiele innych.
  Zwyciężyła drużyna druga, do której należeli: Natalia Sarad, Nikola Sajdak, Dawid Zioło oraz Robert Orlik. Warto podkreślić, że różnica między drużynami wynosiła zaledwie jeden punkt. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy !!!

Opracowała: Anna Totoś



Tenis  stołowy - półfinał powiatowy

Tenis stołowy
 w Szerzynach. 22 LISTOPADA 2017 półfinał powiatowy. W zawodach startowało 32 chłopców i 32 dziewczyny. Pierwsze osiem miejsc dało awans na finał powiatowy w Zakliczynie. Awans z gminy Tuchów wywalczyli zawodnicy zajmując kolejno: 3 miejsce NINA BIELAK (Tuchów), 5 miejsce IZABELA SREBRO (Tuchów) ORAZ 5 miejsce BARTOSZ KRUPA (Meszna Opacka). Gratulujemy sukcesów. Powodzenia 11 Grudnia w Zakliczynie na finale powiatowym.  BRAWO!!!
Sukces  tenisowy- galeria



 

Akademia z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę

9 listopada 2017 roku uczniowie naszej szkoły wzięli udział w uroczystej akademii z okazji święta odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczeń klasy IV (Sergiusz Zduń) wcielił się w rolę dziadka, który opowiadał swoim wnukom (Łucja Cudek i Jakub Łątka z klasy IV) o losach Polski od rozbiorów, aż po rok 1918, kiedy to nasz kraj odzyskał niepodległość. Uczniowie i nauczyciele mogli także posłuchać wierszy oraz pięknych pieśni i piosenek patriotycznych w wykonaniu uczniów klasy IV, VI i VII (Zuzanna Damian, Patrycja Filar, Natalia Sarad, Dawid Zioło, Katarzyna Łątka, Aleksandra Pypeć, Oliwia Damian, Nicoletta Damian, Oliwia Filar, Klaudia Steindel, Nicoletta Zduń). Na koniec Pani Dyrektor rozdała wszystkim uczniom oraz nauczycielom śpiewniki i zaczęliśmy wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych m.in. Ułani, ułani, czy Rozkwitały pąki białych róż. Składamy serdeczne podziękowania uczniom i nauczycielom, którzy przygotowali akademię z okazji odzyskania niepodległości.

   


Sukces tenisowy  Bartosza Krupy

13 listopada odbyły się  gminne zawody tenisa stołowego. Uczeń naszej szkoły - Bartosz Krupa z klasy VI  powtórzył swój sukces z poprzedniego roku i ponownie zajął drugie miejsce w rozgrywkach indywidualnych. Do zwycięstwa w finale zabrakło tak niewiele!  Oprócz Bartka naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy IV - Mikołaj Krupa i Zuzia Damian. Chłopcy zajęli także drugie miejsce drużynowo. Cieszymy się z sukcesów naszych sportowców, gratulujemy im serdecznie i trzymamy kciuki za Bartka, który będzie reprezentował Meszną i gminę Tuchów w połfinałach powiatowych.

Pasowanie na ucznia klasy I

   Dla dzieci klasy 1 dzień 13 października był niecodzienny i długo oczekiwany.
Tego dnia złożyły bowiem ślubowanie, iż będą starać sie być dobrymi uczniami, ludźmi, Polakami. Świadkami tych przyrzeczeń byli zaproszeni goście: rodzice, nauczyciele, starsi i młodsi koledzy i koleżanki. Uczniowie klasy 1 przygotowali na tę uroczystość specjalne przedstawienie, na które złożyły się wiersze , piosenki i krótkie inscenizacje. Swoją pomocą wsparli ich chętni chłopcy i dziewczynki z klasy 4, za co bardzo im dziękujemy !  

    Opracowała Barbara Bujak







"Ile  dasz dobrego z siebie tyle Ci się zwróci. Od innych osób, w innej postaci, w innym czasie, ale na pewno wróci do Ciebie."

W dniu 11 października uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Dniu Otwartych Drzwi w Domu Zakonnym Sióstr św. Józefa w Tuchowie. Podczas pobytu dowiedzieli się o dziełach tam  prowadzonych: Domu Pogodnej Jesieni,  który niesie pomoc osobom przewlekle chorym, osobom będącym w terminalnym stanie choroby.

Siostry zachęcały do włączenia się w ideę wolontariatu, który polega  na   angażowanie się w pomoc, głównie dotyczącą prostych rzeczy, takich jak: wyjście na spacer, odwiedziny, wspólną rozmowę, czy zwykłe wysłuchanie starszych osób.

Jeśli chcesz bezinteresownie poświęcić trochę czasu dla dobra innych to Siostry serdecznie zapraszają Cię do współpracy w charakterze wolontariusza!

   








Rajd Meszna Opacka  -  las Tuchowski  4.X.2017

 

    1.       Ofiarujcie minutę modlitwy,  dla was oddaliśmy lata życia.

2.       Zagubiony na trawniku klucz, którym bramy miasta Tuchowa otworzysz.

3.       Jak sokoły latali w przestworzach. Cześć ich pamięci.

4.       Smakowita pamiątka z Tuchowa. Wysyłana nawet do Wiednia.

5.       Figura Floriana stoi tam, gdzie od średniowiecznych czasów jarmark we wtorki        ustanowiono

6.       160 nazwisk w kamieniu wyrytych.

7.       Słony skarb ukryty w ziemi.

8.       Ta, która tylko przepływa przez Tuchów śpiesząc do Dunajca.

9.       Wzgórze lipowe, a na nim Piękna Pani cudami słynąca.

10.   Tutaj czarną jak noc kopalinę kupić możesz.

11.   Rosną na szczycie, na południowych stokach i z nich wino powstaje. A widok     mają przepiękny na pasmo Brzanki.

12.   Tam grzybów nazbierasz, tropy zwierząt zobaczysz, pooddychasz leczniczym powietrzem.

13.   Dotarłeś do celu. Brawo. Proszę baw się dobrze. Proszę zostaw to miejsce w takim stanie w jakim chciałbyś je zastać !












Co rodzic powinien wiedzieć w nowym roku szkolnym 2017/2018?



      INFORMACJA

Zgodnie z Rozporządzeniem MEN w sprawie organizacji roku szkolnego z dnia 11 sierpnia 2017r ustalone zostały w naszej szkole  dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowczych w roku szkolnym 2017/18:
 
2 maja 2018r.
4 maja 2018r.
1 czerwca 2018r.

   
Pamiętamy o Tych co oddali swoje życie za Ojczyznę!

 
W niedzielę 17 września 2017r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w odsłonięciu i poświeceniu pomnika Ofiar II Wojny Światowej składając wiązankę kwiatów.
Po 78 latach od wybuchu wojny przywracamy, uzupełniamy i utrwalamy pamięć o bohaterach z Tuchowa i gminy, którzy w walce o wolną i niepodległą Ojczyznę oddali swoje życie.


CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017