12 października 2022 r. przypada  Dzień Bezpiecznego Komputera.

Już jutro przypada Dzień Bezpiecznego Komputera. Jest to inicjatywa, której celem jest  informowanie o zagrożeniach płynących z sieci oraz promować bezpieczeństwo informatyczne. Dzień ten został zapoczątkowany 12 października 2004 roku. Jego honorowym patronem jest Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.

5 zasad , które warto zapamiętać:

HASŁO– nasze urządzenia oraz konta na różnych stronach internetowych powinny być odpowiednio zabezpieczone hasłem. Dobre hasło powinno być unikatowe, trudne do odgadnięcia dla innych osób.

WIFI-Jeśli korzystamy z smartfona lub laptopa w czasie podróży, powinniśmy zrezygnować z “robienia przelewów" przez wifi, czy logowania się do różnych serwisów swoimi danymi. Przestępcy mogą podszywać się pod daną sieć.

ANTYWIRUS I AKTUALIZACJE- w sieci dostępnych jest wiele programów antywirusowych. Są darmowe jak i płatne. Trzeba jednak pamiętać, że aktualizacja antywirusa oraz systemu operacyjnego to podstawa. Przestępcy znają sposoby, aby ominąć zabezpieczenia, a producenci oprogramowania mogą zapewnić nam bezpieczeństwo poprzez dostępne aktualizacje.

USB- Podłączenie niepewnego sprzętu może spowodować instalację szkodliwego oprogramowania na komputerze.

PODWÓJNE ZABEZPIECZENIA-uwierzytelnianie dwuskładnikowe. to podwójne  bezpieczeństwo na wysokim poziomie, dlatego warto zadbać o takie zabezpieczenie. Oprócz wpisania hasła (np. do FB lub logowania się do banku) musimy potwierdzić logowanie np. wpisując kod otrzymany SMS-em. To utrudnia działanie cyberprzestępcom. Nawet jeśli złamią nasze hasło, to bez potwierdzenia kodem wysłanym na telefon niewiele mogą zrobić.